10 Maddede Pilatesin Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 27 Ekim 2015 Ekleyen: Sinem Demirdöven  1. Pilates yapan kişilerde kaslar uzar, güçlenir ama kalınlaşmaz. Spor salonlarına giden insanların kaslarını çalıştırdıkça o bölgelerinin şiştiğini görmüşsünüzdür. Pilatesle kaslarınız şişmez ve bu nedenle daha çok kadınların tercih ettiği bir spor haline gelmiştir. Kaslı görünümden uzaklaşıp, zarif ve güçlü bir görünüme ulaşırsınız.
  2. Pilates yaparak dengeleyici kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz. Böylece dengenizi sağlayan bir diğer sistem olan iskelet sistemine fazla yük bindirmemiş olur, zamanla karşılaşabileceğiniz ağrılardan uzak kalmış olursunuz. Dengenizdeki ilerleme ise hissedilir oranda artacaktır.
  3. Pilates esnasında çok efor sarf etmediğinizden ve her hareketi onun üzerinde bir süre yoğunlaşarak yaptığınızdan bu size bir meditasyon gibi gelecek stresi, gerilimi üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. 
  4. Kolayca gevşeyen ve en sık şikayet ettiğimiz abdominal (karın) bölge ve etrafını güçlendirecek daha sıkı bir karna sahip olmanızı sağlayacaktır. 
  5. Baştan sona vücudunuzu güçlendirirken sizleri ileride karşılaşabileceğiniz yaralanmalara karşı daha hazırlıklı bir hale getirecektir. Çünkü pilates yaparken vücudunuzu yakından tanırsınız.
  6. Pilates, yaşlı yetişkinlerde eklem ağrıları ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelir. Hatta zamanında yapılmaya başlanırsa bu gibi oluşumların da önüne geçebilir.
  7. Vücudunuzun her bölgesindeki kasları ayrı ayrı çalıştırdığından duruşunuzu düzeltir. Pilates yapan bireyler daha dik ve böylece kendine güvenli bir duruş sergilerler.
  8. Pilates kaslarınızı güçlendirip çalıştırırken doğru nefes almanızı da sağlar. Doğru nefes alımı pilatesin en önemli derslerinden biridir.
  9. Pilates esnasında yapılan hareketler ve doğru nefes alımı sayesinde kan dolaşımınız hızlanacak, bu durum da kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.
  10. Pilatese başladıktan sonra kendinizi daha esnek hissedecek, ağrılarınızın azaldığını fark edecek ve eklemlerinizin eskiye oranla daha iyi ve rahat hareket edebildiğini göreceksiniz.

Pilatesle yeni ve sağlıklı bir yaşama merhaba deyin.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...