Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt Nasıl Yapılır

Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt Nasıl Yapılır

Yeni kayıt yaptırma:

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine yeni kayıt denir.

Yeni kayıt tarihleri, Açık Öğretim Lisesi resmi web sitesinde yayınlanan iş takviminde belirtilen tarihler arasında başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlarımız, Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptırabilirler.

Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt işlemleri tüm Halk Eğitimi ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapılmaktadır.

Yeni kayıt için aşağıda sıralanan evrakları tamamlayanlar, ilan edilen yeni kayıt tarihleri arasında bölgelerinde bulunan en yakın irtibat bürosuna başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Yeni kayıt işlemleri için aşağıda sıralanan 3 adımı takip ediniz;

1. Adım: Bankaya yeni kayıt ücreti ödenir.

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenci adayı her yıl belirlenen yeni kayıt katılım bedelini ödemek zorundadır.

Bu bedel Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının ( Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.) herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına ödenir ve dekontu muhafaza edilir.

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt için başvuran öğrenci adaylarının, katılım bedelini ödediğine dair bilgileri sistem üzerinden görebilmektedir.

Katılım bedelini ödemeyen, eksik ya da yanlış ödeyenlerin kayıtları, sistem tarafından engellendiğinden yapılamamaktadır.

2. Adım: Yeni kayıt işlemleri İçin İrtibat Bürosuna gidilir.

Yeni kayıt ücreti yatırıldığına dair dekont ve " Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evraklar " başlığı altında yer alan öğrencinin durumuna uygun maddede belirtilen belgeler ile birlikte bulunulan yerdeki irtibat bürosuna gidilir.

Bu aşamada nüfus kayıt bilgileri, adres, resim, getirilen belgelere ( tasdikname, diploma, denklik belgesi vb.) ait bilgiler Açık Öğretim Lisesi bilgi sistemine kaydedilir, öğrenci numarası ve geçici şifre oluşturulur.

İrtibat Bürosu, sisteme kaydedilen bilgilerin bir nüshasını da öğrenciye verir.

Kayıt işlemi gerçekleştirilen öğrenci " Ön Kayıt " durumundadır.

İrtibat büroları öğrenciye ait not girişleri ( tasdikname ile gelenlerin ), resim aktarımı ve kredilendirme vs. gibi diğer bilgileri sisteme kaydederler.

Bilgi girişleri tamamlanıp girişler kontrol edildikten sonra " Ön Kayıt " durumundaki öğrenci " Aktif " duruma getirilir.

3. Adım: Dersler seçilir.

Öğrencilik durumu Aktif hale geldikten sonra, verilen öğrenci numarası ve şifreyle sisteme girip dersler seçilebilir. 

Açık Öğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir:

 • İlköğretim okulu / ortaokul mezunu olanlar
 • Bakanlığımıza bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve meslek liselerinden ayrılanlar.
 • Astsubay hazırlama okulları, askeri ve polis okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmi ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar.
 • Açık Öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu silik olanlar, ya da Açık Öğretim lisesinden veya mesleki açık öğretim lisesinden tasdikname alanlar.
 • Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Ataşeliklerinden Denklik Belgesi alanlar.

Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evraklar:

Açık Öğretim Lisesine kayıt olmak isteyenlerin tamamlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrenciler;

 • T.C. Kimlik No Beyanı
 • Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5 x 6 cm. ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf
 • İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı ( diploması kayıp olanlar Diploma Kayıp Örneğinin aslı ile ) ya da denklik belgesinin aslı
 • Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı
 • Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu 

Orta Öğretim Ara Sınıflarından Ayrılanlar;

 • T.C. Kimlik No Beyanı
 • Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5 x 6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf
 • Alan seçmeli sınıf sistemi, sınıf sistemi ve kredili sistemden ayrılan öğrenciler, tasdikname ve Başarı Durum Belgesinin aslı
 • Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
 • Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu

Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt Nasıl Yapılır

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

https://nasil.bildirim.net/o491349093.js