Amy Winehouse Kimdir

Winehouse, ruh sağlığı sorunları ve madde bağımlılığı ile sık sık gündeme gelmiştir.

2003 senesinde ilk albümü olan Frank, eleştirmenlerce beğenilmiş ve başarılı bir satış grafiği göstererek sanatçı Merkür Ödülü’ne aday olmuştur.

2006 yılında yayımlanan Back to Black albümü de yılın kaydı, yılın şarkısı ve en iyi yeni sanatçı dahil olmak üzere 6 dalda Grammy Ödülüne aday olarak gösterilmiştir ve aday olarak gösterildiği dalların beşini kazanmıştır.

Bu sayede bir gece içerisinde en çok ödülü kazanmış olan kadın şarkıcı rekorunu kırarak, beş Grammy Ödülü kazanan ilk İngiliz şarkıcı olmuştur.

En iyi kadın sanatçı dalında 14 Şubat 2007 yılında BRIT Ödülü kazanmış ve de en iyi İngiliz albümü dalında aday olarak gösterilmiştir.

Ivor Novello Ödüllerine de 3 defa aday gösterilmiştir.

İlki 2004 tarihinde Stronger Than Me ile en iyi çağdaş şarkı dalında, ikincisi 2007 yılında Rehab ile en iyi çağdaş şarkı dalında ve üçüncüsü de Love Is a Losing Game ile 2008'de en iyi söz ve müzikli şarkı dalındadır.

Aynı zamanda Amy Jade Winehouse’ın albümü Birleşik Krallık'ta 2000'li yılların en çok satan üçüncü albümü olmuştur.

Ayrıca Amy Jade Winehouse ara ara soul müziğin popülaritesinin artışında etkisi olanlar, önemli kadın müzisyenler ve İngiliz müziğini yeniden canlandıranlar arasında da gösterilmiştir.

Kendine özgü saç ve kıyafet stili, Karl Lagerfeld gibi moda tasarımcılarına ilham kaynağı olmuştur.

Winehouse’ın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı problemleri, 2007 senesinden ölümüne değin haberlerde düzenli olarak yer aldı.

Boşanmış olduğu eşi Blake Fielder – Civil ile beraberlikleri sırasında çeşitli sebeplerle sık sık yasal sıkıntılar yaşadılar ve eşi Blake Fielder kısa süreliğine hapse girdi.

Amy Jade Winehouse da 23 Temmuz 2011 tarihinde Londra'daki evinde alkol zehirlenmesinden dolayı ölü bulunmuştur.

Amy Jade Winehouse, kısa süren sanat yaşantısında iki albüm ve 10 single çıkarmış olup, ölümünden sonra da bir albümü piyasaya çıkmıştır.

Az sayıdaki eserine rağmen büyüleyici sesiyle arkasında milyonlarca hayran bırakmıştır.

Winehouse’un şarkılarının halen dilden dile dolaşmasını düşünürsek, değeri ölünce bilinen sanatçılar listesinde de girebileceğini ifade edebiliriz.

Amy Winehouse albümleri:

  • 2003 yılında çıkardığı Frank
  • 2006 yılında müzikseverlerle buluşturduğu Back to Black albümü.
  • Ölümünden sonra da 2011 yılında Lioness: Hidden Treasures adlı albümü piyasaya çıkmıştır.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

https://nasil.bildirim.net/o491349093.js