Anne Adayları İçin Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir

Yayınlanma Tarihi: 2 Mayıs 2015 Ekleyen: Gunnur EkşiAnne olacağını öğrenen hemen her kadın pek çok duyguyu aynı anda hisseder.

Şüphesiz en yoğunu mutluluktur.

Ancak dünyaya getireceğiniz canlının en çok sizin ilginize muhtaç olması bazı tedirginlikleri beraberinde getirir.

Anne adayları için hamilelik sürecinden, doğum sonrası ve gelişim dönemlerine rehberlik edecek pek çok kaynak bulunuyor.

Hamilelik sürecinde:

  • Kutsal İnek / Ceylan Naz Baycan / Yitik Ülke Yayınları

Hamilelik sürecini son derece esprili bir dille anlatan kitap, sorularınıza eğlenceli bir dille yanıt bulmanızı sağlayabilir.

  • Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler / Heidi E.Murkoff + Sharon Mazel / Epsilon Yayınevi

Anne adaylarının yaşayacakları fiziksel ve psikolojik değişimleri kronolojik olarak anlatan bu ilk kitabın ardından “ Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler ” ve “ Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler ” kitapları da size uzun süre rehberlik edecektir.

  • 0-1 Yaş Bebek Beslenmesi ve Merak Ettikleriniz / Hilal Mocan / Alfa Basım Yayın

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan’ın özellikle anne ve bebeğin nasıl beslenmesi gerektiğine ve bebeğin bakımına odaklandığı bu kitap, sadece anne adayı için değil ailenin bütün bireylerine yönelik hazırlanmış.

  • Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı / Ayşe Öner / Klan Yayınları

Doğum koçu Ayşe Öner’in kitabı anne adaylarının ve bebeğin 1 yaşına kadar ihtiyaç duyacağı her tür bilgiyi veriyor.

  • 9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik / Dr. Kağan Kocatepe / İnkilap Kitapevi

Anne adaylarına haftalık periyodlar halinde ve görsel sunumlarla destekleyerek anlatılan hamilelik sürecinde yaşanabilecek sıkıntılar ve çözümlere de yer verilen kitap baba adaylarına da hitap ediyor.


Doğumdan sonra:

  • Bebek Masajı / Dr. Alan Heath & Nicki Bainbridge / Alfa Basım Yayın

Bebeğinizin yaşayabileceği sıkıntıları dindirmeye yardımcı olacak masaj tekniklerini öğrenebileceğiniz, her yaş döneminde kullanabileceğiniz faydalı bir kitaptır.

  • 0- 12 Ay Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları / Jackie Silberg / Platform Yayınları

Kitap çocukların beyninin yetişkinlerin beyninden daha etkin olduğu gerçeğinden yola çıkarak, çocuğunuzla geçireceğiniz vakti beyin geliştirici zeka oyunları sayesinde daha işlevsel getirmeniz için yol gösteriyor.

  • Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor / Dicle Keskinoğlu / Doğan Novus

Dicle Keskinoğlu‘nun iki çocuğuyla yaşadığı tecrübeleri “ Amatör bir annenin itirafları ” tanımlamasıyla anlatan kitap eğlenceli bir dille doğumdan sonraki süreçte yaşama ihtimaliniz yüksek olan hikayelerden oluşuyor.

  • Kız Bebek Bakımı / Sahibinin Kullanma Kılavuzu / Thereresa Foy DiGerenimo / Kuzey Yayınları

Kızınızın doğumundan 18’inci aya kadar gerekli olabilecek bilgileri barındıran kitap, kızınızın kendisi ve çevresiyle ilgili bilmesi gerekenleri nasıl şekillendireceğiniz konusunda yol gösteriyor.

  • Erkek Bebek Bakımı / Sahibinin Kullanma Kılavuzu / Thereresa Foy DiGerenimo / Kuzey Yayınları

Yazarın kız bebek bakımıyla ilgili diğer kitabı gibi oğlunuzla ilgili 18. aya kadar bilmeniz gerekenler konusunda faydalı tavsiyelerden oluşuyor.

  • Düşe Kalka Büyümek / Yankı Yazgan / Epsilon Yayınevi

Bebeklikteki ilk ilişki nasıl kurulur, annemizin bizi sevdiği kadar kimi severiz, babaların çocuklarıyla ilişkisinin oturması için ne kadar beklemek gerekir...

Üç babalık türünden hangisine yakınız, genler beynimizi nasıl biçimlendirir, anne baba ile çocuğun ilişkisi genlerin çalışmasını nasıl etkiler.

Prof. Dr. Yankı Yazgan düşe kalka büyümeyi anlatıyor.

  • Çocuk Hastalıkları / Barbara Capelle, Dr. Helmut Keudel / Optimist Yayınları

Çocuğunuz hasta olduğunda siz neler yapabilirsiniz, doktora ne zaman başvurmanız gerekir.

Acil durumlarda çocuğunuza uygulayabileceğiniz ilk yardım metotları gibi önemli ve güncel bilgiler içeren kitapta en sık görülen hastalıklarla ilgili de bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Bebek ve Çocukların Uyku Sorunlarına Çözüm / Heather Welfford / Arkadaş Yayınları

Uyku problemi yaşayan çocuklar ve anneleri için test edilmiş yöntemleri öneren kitap, uyku sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin bilgi veriyor.

  • Modern Ailelere Bilgece Öğütler / William Martin / Butik Yayıncılık

Anne - baba olmaya farklı bir bakış açısı sunarak, ebeveynlere çocuklarını birey olarak görmelerini öğütleyen kitap, çocuğunuzu nasıl yetiştirmeniz gerektiği konusunda fikirler içeriyor.

  • Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım / Prof. Dr. Bengi Semerci / Alfa Yayınevi

Kitap, farklı yaş dönemleri için çocuklarınızla cinselliği nasıl konuşacağınıza dair anlatım önerileri içeriyor.

  • Çocuğunuza Sınır Koyma / Robert J.Mackenzie / HYB Yayıncılık

Anne - babalara çocuklarıyla iletişimlerinde nerede yanlış yaptıklarını ve sınırları nerede, ne şekilde koymaları gerektiğini anlatan kitap, ergenlik dönemi, hiperaktivite ya da dikkat bozukluğu olan çocuklar için ayrı bölümler içeriyor.

  • Sağlıklı Yemekler Mutlu Çocuklar / Clara Seren Amram / Doğan Egmont Yayıncılık

Çocuğunuzun sağlıklı büyümesini sağlayacak doğru gıdaları, çocuğunuzla beraber hazırlayabileceğiniz kolay tarifleri içeren kitap, sağlıklı beslenmeyi eğlenceli hale getiriyor.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...