Anne Baba Adayları Hamilelik Kurslarından Nasıl Faydalanır

Yayınlanma Tarihi: 2 Mayıs 2015 Ekleyen: Gunnur Ekşiİnsan hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri ebeveyn olacağı haberini aldığı andır.

Özellikle genç bir kadının içinde başka bir canlının büyümeye başladığını öğrenmesiyle hem fiziksel hem de psikolojik bir değişim başlar.

Sevinçle karışık korku duygularının egemen olduğu ve hormonal değişimlerin de etkisiyle kafaların karıştığı bu süreçte, özellikle anne adayının destek alması gerekir.

Çünkü insanlar bilmedikleri konularda daha çok sorun yaşarlar.

Hamilelik kursları bu aşamada devreye girer ve anne - baba adaylarının bu süreci en iyi şekilde atlatmasında ve geleceğe hazırlanmasında yardımcı olur.

Anne adaylarının kendisi ve bebekleriyle ilgili kaygıları, hamilelik ve doğum sonrası süreçle ilgili yetersizlik korkusu, hamilelik döneminin sıkıntılı geçmesine neden olmaktadır.

Anne adayı hamileliği keşfederken, kendisini de baştan keşfeder.

Her geçen gün değişen bedenine psikolojik olarak ayak uydurmak zorundadır.

Aynı zamanda içinde büyüyen bebeğiyle ilgili birçok soruyla baş etmeye çalışır.

Hamilelikle ilgili bilgi alabileceği her türlü kaynağa ulaşmaya, bol bol kitap edinmeye başlayan anne adayı için her şey teoriyle sınırlı kalır.

Baba adayı için de aynı telaş geçerlidir.

Baba rolüne ısınma aşamasında olan aday, eşinin değişen ruh haline, zaman zaman gerginliğine ayak uydurmalı ve hayatını kolaylaştırmalıdır.

Aynı zamanda baba olmaya hazırlanmalı ve anne adayı gibi bebeğin tüm gereksinim ve sorunlarına hazırlıklı olmalıdır. 

Hamilelik süreci anne ve baba adayının, bebeğin doğumdan önce ve sonrasındaki fiziksel ve zihinsel gelişimi konusunda bilinçlenmesi gereken dönemdir.

Bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi ve gelecek günlere hazırlıklı olunabilmesi için hamilelik döneminin pek çok uygulama ile desteklenmesi gereklidir.

Anne ve baba adayı doktor dışında; kitaplardan, internetten ve hamilelik kurslarından da faydalanabilir. 

Özellikle doğum öncesi kursları anne ve baba adayını doğuma ve sonrasına hazırlamakta büyük yarar sağlamaktadır.

Yalnızca anne adayının bilinçlenmesinin yeterli olmadığının fark edilmesiyle, baba adayları da eşleriyle birlikte bu kurslara katılarak bilgi sahibi olmaktadır.

Anne adayı fiziksel ve psikolojik olarak doğuma ve doğum sonrasına hazırlanırken, baba adayı da onun yanında kendi üzerine düşen yolculuğa hazırlanabilmektedir.

Hamilelik kursları; bireyleri yalnızca fiziksel ve psikolojik olarak bu sürecin atlatılabilmesini değil, dünyaya gelecek olan bebeğin bilinçli ebeveynlere sahip olmasını sağlar.

Kurslarda bebek bakımıyla ilgili olarak hem anne hem de baba adayına gerekli olan bütün bilgiler kazandırılmakta, bireylere doktorlarının yanında önemli bir destek sağlanmaktadır.

Hamilelik kurslarında emzirme ve bebek bakımı gibi önemli konular uygulamalı olarak öğretildiği için anne ve baba adayları hayatlarının en önemli sürecine daha hazırlıklı hale gelirler.

Bebeğin nasıl yıkanacağı, altının nasıl değiştirileceği, gazının nasıl çıkarılacağı gibi konular dile kolay gelse de bebeğinizi kucağınıza aldığınızda buna hazırlıklı olduğunuz için kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

Bu yüzden hamilelik kursları anne ve baba adaylarını fiziksel ve psikolojik olarak bu sürece hazırlamakta ve bebeğin doğru bakılması açısından yarar sağlamaktadır.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...