Antrikot Nasıl Pişirilir?

Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Antrikot, kırmızı etin en güzel yerlerinden biridir. Ancak, pişirme işleminde bazı püf noktalarına dikkat etmediğiniz takdirde suyunu kaybetmekte ve lezzeti kaçmaktadır. Bizde bu hataya düşmemeniz için antrikot yapımı hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dana antikotunu nasıl sulu ve daha lezzetli pişirileceğini yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Antrikot Nasıl Pişirilir?

Dana antrikotunu en az 1 parmak kalınlığında dilimlemeniz ve hazırlamanız gerekmektedir. Evinizde antrikot pişirmek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Bizde kendimize göre antrikot tarifi vermek istiyoruz. Antrikot pişirmek için ızgara, tava ya da fırını tercih edebilirsiniz. Verecek olduğumuz antrikot tarifi ilk olarak döküm tavada başlayacak ve daha sonra da fırında son bulacaktır.

İlk olarak eti mühürlemelisiniz. Etin içerisinde var olan suyu korumak için yapılan bir işlemdir. Eti mühürlemek için ilk olarak döküm tavayı ısıtmalısınız. Daha sonra ısıttığınız döküm tavanın içerisine antrikotları koymalısınız. Her iki yüzünü sık sık çevirerek kabuk olacak şekilde pişirmelisiniz.

Bu işlem sayesinde etin suyu içerisinde kalmış olacaktır. Mühürleme işlemi etin her iki yüzü için de yaklaşık 2 dakika kadar sürmelidir.

Bu işlemler sırasında fırını ve fırın tepsisini de ısıtmalısınız. Mühürmesi tamamlanan etleri kızgın fırına alabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde etin hem dışı, hem de içi pişmiş olacaktır. Etin nasıl pişirilmesi gerektiği bu şekildedir. Yukarıdaki bilgiler ışığında tavada antrikot nasıl pişirilir sorusuna yanıt bulmuş oldunuz.

Antrikot Nasıl Pişirilir? 1

Bu noktada önemli olann bir başka detay da etin fırında pişirme süresi olacaktır. Herkesin damak tadı farklıdır. Bazı kişiler eti az pişmiş tercih ederken, bazı kişiler de eti çok pişmiş olarak yemeyi tercih etmektedir. Buna göre etin pişirme süreleri şu şekildedir.

  • İyi pişmiş et için 10 dakika
  • Orta pişmiş et için 7 dakika
  • Az pişmiş et için 5 dakika pişirme yeterli olacaktır.

İsteyen kişiler etin yanına serviste sunum güzelliği için ekstra lezzetler hazırlayabilirler. Etin yanında 1-2 dakika kadar soteleyeceğiniz sebzeler ilave edebilirsiniz. Bunun yanında patates püresi ya da lahana salatası gibi ilaveler yapabilirsiniz. Antrikot pişirme işleminde zeytinyağı ve karabiber çok önemlidir. Bunun yanında kekik ve pul biber gibi baharatları kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Bu tarifimizde hazırlanmış dana antrikotlarını kasaptan aldık, dinlendirdik ve daha sonra mühürleme işlemi için döküm tavada 3-4 dakika pişirdik. Son aşamada da ısıtılmış fırına aldık ve damak tadımıza göre farklı ayarlarda pişirdik. Dana antrikotunu farklı şekillerde de pişirebilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmıştır.

Antrikot Nasıl Pişirilir? 2

Ülkemizde mangalda ızgara şeklinde dana antrikotu pişirenlerin sayısı az değildir. Bu bilgiler ışığında dana antrikot nasıl pişirilir diye merak etmenize gerek kalmamış olacaktır. Yöntemleriniz farklı olsa da, dikkat etmeniz gereken detaylar aynıdır. Kırmızı etin her yeri aslında benzerdir. Tavuk eti gibi değildir. Tavuk etini ızgarada 15-20 dakika pişirmeniz gerekirken, kırmızı eti 3-5 dakikada pişirebiliyorsunuz.

Dana antrikot ve diğer kırmızı etleri hafif pişirmelisiniz. Özellikle ızgara üzerine 15-20 dakika eti pişirmeniz durumunda inanılmaz sert hale gelmiş olacaktır. Bu durumda dişleriniz eti koparamayacak ve etin lezzetinden hiçbir şey anlamamış olacaksınız. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, dana antrikotu ve diğer kırmızı etler hafif pişirilmelidir. Hafif pişirildiğinde kırmızı etin suyu kaybolmamış olacak ve et yediğinizi hissetmiş olacaksınız.

Antrikot Nasıl Pişirilir? 3

Aşırı pişmesi durumunda etin suyu tamamen kaybolmuş ve çok sert bir şekilde kuru hale gelecektir. Son olarak dana antrikotu alırken bildiğiniz kasapları tercih etmelisiniz. Genç hayvanların antrikotu çok daha lezzetli olmaktadır.

28 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...