ASBİS Nasıl Kullanılır

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2015 Ekleyen: Esin Büşra BekçeAraç tescil belgesi ve sürücü belgelerinin ilgililerin adreslerine gönderilmesi amacıyla; 2005 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ilgili Bakanlık, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yürütülen çalışmalar sonucunda;  Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması adı altında bir proje oluşturulmuştur.

Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması projesi üç ana bölümden oluşmaktadır:

  1. Yeni sıfır araçların tescil işlemleri
  2. Tescilli ikinci el araçların satış, devir ve tescil işlemleri
  3. Sürücü belgesi verilmesi işlemleridir

ASBİS araç alımında yapılması gereken evrak toplama ve evrakların onay işlemlerinin daha kısa zamanda ve daha masrafsız olarak sürdürülmesi için kurulmuş olan bir projedir. 

Araç satın alacak vatandaşlarımızın önceki uygulamada, satış ve tescil işlemleri için birçok kurum ve kuruluşa gitmeleri gerekiyordu.

ASBİS ile bu durum ortadan kalmış; tek seferde, en az masrafla ve en kısa sürede sonuçlandırılması sağlanmıştır.

Satışı yapılacak araçlar için vergi dairelerinden İlişik Kesme Belgesi alınması uygulaması kaldırılmıştır.

Bu nedenle vatandaşlarımızın vergi dairelerine gitmek için harcadıkları zaman kaybı ve ulaşım giderleri ortadan kalkmıştır. 

Önceki uygulamada araç tescili için trafik tescil kuruluşlarına müracaat sırasında kullanılan Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formu uygulamadan kaldırılmıştır.

Araç Tescil Müracaat ve İşlem Formunun daktilo ile doldurulması mecburiyeti bulunduğundan; bu formlar genellikle trafik müşavirlerine dolduruluyor ve ortalama 10 TL ücret ödeniyordu.

Bu ücrette formların kaldırılması ile ortadan kalkmış oldu.

Önceki uygulamada, araç kayıtlarında haciz, tedbir, ihtiyati tedbir gibi satış ve devri kısıtlayıcı durum olup olmadığı noterler tarafından sorgulama yapılamadığından; noterde aracı satın alan kişiler adlarına tescil için trafik tescil kuruluşuna geldiklerinde; araç kayıtlarında haciz, ihtiyati tedbir gibi şerhler çıkabilmekte ve mağdur olabilmekteydiler.

Yeni uygulama ile bu tür mağduriyetler ortadan kaldırılmıştır.

ASBİS sistemi ile daha güvenli ve daha huzur dolu bir araç alımı yapılması sağlanmıştır.

Önceki sistemde noterde satışı yapılan bir aracın yeni alıcısı trafik tescil kuruluşuna gidip aracı üzerine tescil ettirmediği durumlarda, bu araçla ilgili vergi ve trafik ceza borçları ile diğer tebligatlar satıcıya gönderilmekteydi.

Yeni sistemde, aracın satışı anında tescil işlemi gerçekleştiğinden böyle bir ceza borcunun olması durumu ortadan kalkmış oldu.

Bu yeni sistem sayesinde daha tasarruflu bir araç alımı sağlanmış oldu.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...