Aşure Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2016 Ekleyen: admin


Aşure, belirli bir tarife sahip olmayan geleneksel bir tatlıdır. Hicri takvim baz alınarak Muharrem ayının onuncu gününde aşure yapılmaktadır. İslamiyet’e göre, Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen tarihte Nuh döneminde olan Büyük Tufan’ın bitmesi ile Nuh’un, karaya bastığında elinde kalan bütün malzemeler ile yaptığı tatlı olarak da bilinmektedir. Geleneksel bir tatlı olması sebebi ile yine geleneklere bağlı olarak içerisinde en az 7 malzemenin olması gerekmektedir. Birçok inanış ise, Muharrem ayının onuncu gününe denk gelmesi sebebi ile en az 10 malzemenin olması gerektiğini de savunmaktadır. Aleviler ise, aşureyi her zaman 12 malzeme ile yapmayı tercih etmektedir.

Aşure Nasıl Yapılır 1Aşurenin yapımında temel olarak buğday, nohut, su, şeker, pirinç ve fasulye kullanılsa da, günümüzde bu malzemeler çok daha zenginleştirilmektedir. Türkiye’de oldukça büyük bir yaygınlık ile yapılmasına karşın, Hristiyan ve Yahudi gibi farklı inanışlara sahip olan kişiler tarafından da sıklıkla yapılmaya devam etmektedir. Rum ve Ermeniler tarafından da yapılmasına rağmen, aşureye farklı isimler verilmiştir. Ermeniler, genellikle 6 Ocak’ta adına anüs abur verdikleri tatlıyı yapmakta olup, Rumlar da koliva isimli tatlılarını yaparak kilise kapısında dağıtmaktadır. Alevilerde ise bu kültür çok daha farklıdır. Kerbela Savaşı sırasında Hz. Hüseyin’in öldürülmesinin protesto edilmesi amacı ile yapılan aşurede, herhangi bir hayvansal gıda kullanılmamaktadır. Her sene yapılan bu aşure, kapı komşularına dağıtılmakta olup Muharrem ayı içerisinde 12 gün boyunca herhangi bir hayvansal gıdanın tüketilmediği bir oruçta tutarlar. Bu da, herhangi bir canlının öldürülmesinin şiddet olduğunun idrak edilmesi için yapılmaktadır.

Aşure Tarifi

İçerisinde birbirinden farklı malzemeler bulunması ve yapımının da son derece uğraştırıcı olması sebebi ile aşure geleneksel bir tatlı olmaktadır. Aşure malzemeleri, kültürden kültüre farklılık gösterse de son zamanlarda yapımında kullanılan en yaygın malzemeler şöyledir:

  • 2 çay bardağı nohut
  • 2 çay bardağı fasulye
  • 6 çay bardağı aşurelik bulgur
  • 1 çay bardağı fındık
  • 1 çay bardağı fıstık( kabukları soyulmuş)
  • 4 çay bardağı kuru kayısı
  • 2 çay bardağı kuru üzüm
  • 1 çay bardağı kuş üzümü
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 1 çimdik tuz

Aşure Nasıl Yapılır 1Belirtilen bu malzemeler, aşure yapımı esnasında farklı sıralar ile hazırlanıp aşure içerisine koyulmaktadır. İlk olarak aşure yapmaya başlamadan bir gece önce aynı kap içerisinde nohut ve fasulye sıcak suda ıslatılır ve bekletilir. Başka bir kapta ise, buğday yine sıcak su içerisinde bekletilir. Aşurenin yapılmaya başlanacağı gün ise, nohut ve fasulye düdüklü tencere içerisinde malzemeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Farklı bir tencerede de yine aynı şekilde buğdayın yumuşaması için pişirme işlemi gerçekleştirilir. Meyveler de, üzerini geçecek kadar su içerisinde 10 dakika kadar bir tencerede kaynatılır. Büyük bir kazan içerisine pişirilen bütün malzemeler eklenir ve suyunun az gelmesi durumunda ilave olarak su koyulur. Yeteri kadar kaynayan bu malzemelerin içerisine ise fındık, fıstık, şeker ve bir çimdik tuz da eklenir. Yaklaşık bir 10-15 dakika kadar daha kaynatılan aşurenin altı kapatılır. Aşurenin koyu bir kıvamda olması isteniyorsa, 2 yemek kaşığı kadar nişasta su içerisinde eritildikten sonra aşurenin içerisine koyulur ve karıştırılır. Pişen ve soğuyan aşurenin üzerine, kırılmış fındık fıstık ve nar koyulabilmektedir. Son zamanlarda kişiler farklı lezzetler de olması sebebi ile aşurenin içerisine portakal kabuğu gibi malzemeleri de eklemektedir. Bu kapsamda aşurenin içerisine eklenecek olan malzemeler, kişilerin istekleri ve damak tatları doğrultusunda değişebilmektedir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...