Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir ve Ayva Tatlısı Kaç Kalori?

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2019 Ekleyen: admin


Sarı meyvelerin içinde buruğumsu tadı ve serinletici aromasıyla ayva hem soyup ya da soymadan yenilen hem de reçeli yapılan leziz bir kış meyvesi. Ama ayvanın bir numarası daha var ki işte o efsane. Tatlı kelimesiyle aynı cümle içinde geçen ayva, üzerine bir de kaymak ve fındık, antep fıstığı yahut ceviz yağmuruyla tamamlandığında akıllara durgunluk, damaklara çatlama hissi veren bir cazibeyle donanır. Fırında ayva tatlısı ayrı bir hikayedir, düdüklü tencerede ayva tatlısı ayrı bir hikaye. İster Oktay Usta ayva tatlısı tarifi olsun ister başkası, hepsi dillere destan, hafif ve bir o kadar da lezzeti ağızdan uzun süre gitmeyen tatlıdır ayva tatlısı dedikleri. Gelin sözü çok fazla uzatmadan bu hikayenin içine dahil olalım ve hem tarif edelim hem de tadına bakalım.

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır Malzemeleri Nelerdir ve Ayva Tatlısı Kaç Kalori 1

Ayva Tatlısı Malzemeleri

Malzemesi çok kalabalık olmayan bir tatlıdır. Evdeki malzemeyle kolayca servise hazır hale getirilir. İş sadece taze kaymak almaya kalıyor. E birazcık da dövülmüş fındık ya da fıstık. Hepsi bu. İşte malzemeleri…

 • 4 adet iri ayva
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 litre su
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 3 adet karanfil
 • 100-150 gram kaymak
 • 4-5 yemek kaşığı dövülmüş antep fıstığı

Ayva Tatlısı Yapılışı

 1. Ayvaları suda yıkayın, kabuklarını soyun ve ortadan ikiye kesin. Çekirdeklerini atmayın, bir kenara koyun.
 2. Ayvaları geniş tabanlı bir tencereye dizin ve her ayvanın üzerine ikişer yemek kaşığı toz şeker ilave edin.
 3. 1 litre suyu ayvaların üzerine ekleyin ve tatlının renginin kırmızıya çalması için ayva çekirdeklerini, tarçın ve karanfilleri de tencereye ekleyin. Daha parlak kırmızı bir renk arzu ediyorsanız tenceredeki suya çay kaşığının ucuyla kırmızı gıda boyası ilave edebilirsiniz.
 4. Ayvalar dağılmadan yumuşayana kadar pişirin.
 5. Pişen ayvaları dikkatle servis tabağına yahut cam kaba alın, üzerine şerbetinden gezdirin.
 6. Ayvalar soğuduktan sonra her ayvanın ortasındaki çukur kısma istediğiniz kadar kaymak doldurun ve üzerine de dövülmüş antep fıstığı serpiştirin. Antep fıstığı yerine dövülmüş fındık yahut ceviz de tercih edebilirsiniz.

Ayva tatlısı Oktay Usta mutfağında da böyle hazırlanıyor. Malzemelerin oranı ise tamamen sizin damak tadınıza kalmış.

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır Malzemeleri Nelerdir ve Ayva Tatlısı Kaç Kalori 2

Ayva Tatlısı Kaç Kalori?

Hamurlu, yağda kızartılmış yahut bol kremalı tatlılara göre daha düşük kalorili ve masum bir tatlıdır. Ama yine de tüketimi dikkatli yapılmalıdır; zira şeker içeriği sebebiyle diyabetliler ve diyet yapanlar için ölçüsü önemlidir. 2 yarımdan oluşan 1 tam ayva tatlısının kalorisi ortalama 430 civarıdır. Eğer yarım yerseniz 215 civarı bir kalori almış olursunuz.

9 Ocak 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...