Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2016 Ekleyen: Arzu ÖZGÜN


İnsan vücudunun ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin ve mineralleri düzenli ve yeterli miktarda alarak bağışıklık sistemimizin güçlü bir şekilde çalışmasını sağlayabiliriz.

Bunu doğru şekilde yapmadığımızda ise hastalıklara davetiye çıkarttığımız gibi, var olan hastalıkların da iyileşme sürecini geciktirerek ilerlemesine sebep oluruz.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için A, B2, D, C ve B6 vitaminleri, selenyum ve çinko alımının özel bir önemi vardır.

Ancak bu vitamin ve minerallerin yanı sıra protein, yağ asidi miktarı ve karbonhidratlar da önemlidir.

Ayrıca yaşam kaynağı olan suyu ihmal etmemek gerekiyor.

Günlük 2-2,5 litre su mutlaka tüketilmelidir.

Şimdi ise bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlere geçelim.

Sarımsak, antibakteriyel özelliğinin yanı sıra içeriğinde barındırdığı ciddi oranda selenyum ve sülfür ile sağlıklı yaşamın kapılarını açan en ekonomik yöntemdir.

Yeşil yapraklı sebzeler ve bilhassa ıspanak tüketimi bağışıklık sistemimiz için gerekli olan C vitamini ve kalsiyum deposu olma özellikleriyle birlikte E, B6 ve K vitaminlerini de içermeleri sebebiyle düzenli tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Lahanagiller olarak adlandırdığımız karnabahar, brokoli ve lahana bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan C vitamini ve kalsiyum yönünden zengin bir içeriğe sahiptirler.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde gerekli olan selenyum, C ve B2 vitaminleriyle birlikte antioksidan içerikli olmaları da bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde önemli rol oynuyor.

Turunçgillerin en başında gelen portakal ise C vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahiptir ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde turunçgillerin ayrı bir yeri vardır.

Mevsiminde tüketilen domates ile bağışıklık sisteminizi güçlendirirken kansere karşı da korunmuş olursunuz.

Vücudumuzda bulunan zararlı bakterileri yok etmesi ve doğal bir antibiyotik olarak bildiğimiz yoğurt da bağışıklık sistemimiz için gerekli olan besinler arasında yerini almaktadır.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...