Bebeğinizi Sakinleştirmenin 5 Yolu

Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2016 Ekleyen: Arzu ÖZGÜN  1. Bebeğinizi tamamıyla karanlık olmayan, ışığın hafif loş olduğu bir odada yatırabilirsiniz. Bu loş ortam bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur. Böyle bir ortamı gündüz vakti güneşlikleri kapatarak sağlayabilirsiniz, geceleri de sadece bir gece lambası yakarak rahatlıkla loş bir ortam elde edebilirsiniz. Bebeğinizin dikkatini abartılı derecede çekecek değişik renkteki ışıklı lambalar ve parlak renkli duvarlara sahip olan odalar, bebeğinizi sakinleştirmenizi zorlaştırabilecek etkenlerden bazılarıdır. O yüzden bebeğinizin bulunduğu odanın ışık ve renk seçimini dikkatli seçmenizde fayda var.
  2. İkinci bir sakinleştirme yöntemi de ritmik ses çıkaran aletler; bu yöntem ile de bebeğinizi kolaylıkla sakinleştirebilirsiniz. Tok ve yüksek bir ses çıkaran bir duvar saati bunun en güzel örneğidir mesela. İnanması oldukça güç olsa da elektrik süpürgesi ya da çamaşır makinesi tarzı yüksek ses ve belli bir frekansta ses çıkarabilen aletler de bebeğinizin rahatlamasına, sakinleşmesine oldukça yardımcı olacaktır. 
  3. Bebeğinizin teninin sizin teniniz ile temas etmesi de onu çok çabuk bir şekilde rahatlatacaktır. Öncelikle bebeğinizi sıkan ya da çok fazla sıcak tutan giysilerden kurtarmanız, daha sonrasında da bebeğinizi karnınız gibi erişimi kolay bir alanda çıplak teninize karşı yatırmanız onu çok fazla rahatlatacaktır.
  4. Eğer bebeğinizin gaz ağrısı var ise (kolik bebek) bebeğinizi kucağınızın üstünde yüzü yere dönecek bir şekilde tutmanız onu rahatlatacak ve sakinleştirecektir. Kucakta rahat etmeyen bebekleri omuz üstünde sakinleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bebeğinizi aynı pozisyonda yavaş yavaş sallamayı deneyin, etkili olacaktır.
  5. Bazı bebekler ise daha fazla konforlu bir ortamda sakinleşecektir. Böyle bir durumda bebeğinizi yumuşak bir battaniyeyle kundaklamanız onu fazlasıyla sakinleştirecektir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...