Boy Abdesti Nasıl Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2016 Ekleyen: admin


Boy abdesti, İslamiyetin temel taşlarından biri olduğu gibi aynı zamanda tüm müslümanların uyması gereken de bir farzdır. Boy abdestinin bir diğer adı ile gusül abdestinin farz ve sünnetleri de bulunmaktadır. Gusül, bedeninin baştan aşağı yıkanması anlamına gelmektedir. Cünüplük halinde, kadınların her ay yaşadıkları hayır ve nifaz kanlarının sona erdiğinde boy abdestinin alınması gerekmektedir.

Gusül abdestinin alınmasını gerektiren birtakım haller de söz konusudur. Herhangi bir sebepten dolayı vücuttan atılan meni, kişilerin boy abdestini bozmaktadır. Cinsi münasebet ya da rüyada şehvet ile kişilerin vücudundan dışarıya meni atılması halinde, boy abdestinin alınması gerekmektedir. Ağır yük taşınması gibi durumlarda çıkan meni, kişilerin gusül abdestlerini bozmaz.

Gusül abdestinin birbirinden farklı sünnetleri de vardır. Bu sünnetler ise şöyledir;

 • Gusle niyet etmek
 • Gusül abdestine besmele ile başlamak
 • Vücutta herhangi bir pislik olmasında durumunda abdest öncesinde güzelce temizlemek
 • Boy abdestinden önce abdest almak
 • Avret yerlerini yıkamak
 • Bedenin üzerine üç defa su dökmek ve bu suyun vücudun her yerine ulaşmasını sağlamak
 • Vücuda su dökmeye baş bölgesinden olacak şekilde başlamak ve sonrasında önce sağ omuza sonra da sol omuza su dökülmelidir. Yine bu suyun vücudun her yerine gelecek şekilde ovulması
 • Gusül abdesti alınırken ayaklarda su birikmesi halinde, ayakların yıkanmasının en sona bırakılması

Gusül abdestinin farzları ise şu şekildedir:

 • Ağza su alınıp, boğaza değecek şekilde çalkalamak
 • Vücutta, iğne deliği kadar bile kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması
 • Burna su çekip yıkamak

Boy Abdesti Nasıl Alınır?İslamiyet’in temelinde yer almasının yanı sıra, kişilerin beden temizlikleri için de boy abdesti almaları gerekmektedir. Boy abdesti nasıl alınır kısaca anlatmak gerekirse, vücutta kuru kalan hiçbir yer olmayacak şekilde vücudun temizlenmesidir. Öncelikle vücutta herhangi bir oje ya da boya gibi şeyler varsa bunların silinmesi gerekmektedir. Ardından kişilerin vücutlarında yıkanması gereken yerler, yani avret yerleri yıkanmalıdır. Besmele çekilerek, gusül abdesti alınmaya başlanır. Boy abdesti nasıl alınır sırasıyla sorusuna karşılık olarak, kişilerin kadın erkek fark etmeksizin dikkatli bir şekilde alınması gerektiği söylenebilmektedir. Belirli hallerde alınması gereken boy abdesti, dinimiz tarafından da alınması buyrulmaktadır.

Boy abdestinin nasıl alındığına dair herhangi bir fikri olmayan kişiler için birbirinden farklı kitap ve internet sitesi üzerinde resimli anlatımlar söz konusudur. Her geçen gün daha da artan bu resimli anlatımlar ile birlikte kişiler doğru ve etkili bir şekilde boy abdesti alabilme imkânına sahip olabilmektedir. Vücut üzerinde iğne deliği kadar bir alanın dahi kuru kalmaması ve kişilerin her şeyden önce güzel bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Böylelikle kişiler boy abdesti almanın farzlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirerek, abdestlerini almış olmaktadırlar.

Boy Abdesti Nasıl Alınır? 1Kişilerin boy abdesti almadan namaz kılmaları, Kur-an okumaları, Kâbe-i tavaf etmeleri, zaruri koşullar dışında camiye girmeleri haram olarak sayılmaktadır. Cuma namazı ve bayram namazı öncesinde, hac ya da umre niyeti ile ihrama girmek ve Arafat’ta vakf etmeden önce gusül abdestinin alınması da şarttır. Gusül abdesti ile ilgilide birbirinden farklı ayet de söz konusudur. Gusül abdesti ile birlikte bedensel temizliğin yanı sıra aynı zamanda manevi olarak temizlenmek de mümkündür. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin gusül abdesti almaları önerilmektedir. Niyet ederek başlanan gusül abdestinde, kişilerin gusül abdestinin farzlarını yerine getirerek abdestlerini tamamlamaları gerekmektedir. Herhangi bir farzın yerine getirilmemesi durumunda, boy abdesti alınmış sayılmamaktadır. Bu sebeple de kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...