Caillou Karakterleri Kimlerdir?

Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2014 Ekleyen: Melih M


Milyonlarca çocuk hayran kitlesi olan ve küçük-büyük demeden herkesin yakından tanıdığı Caillou, son dönemde en çok izlenen çizgi filmlerden birisi. İnternet sitesinin bir milyonun üzerinde tıklandığı belirtilen bu çizgi film kahramanının hikayesi aslında aynı isimli kitaptan alıntılanarak televizyona aktarılmış.

Caillou, orjinali Fransızca olan, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde de yayınlanan, bizim ülkemizde de yayınlanan bir çizgi filmdir.

Caillou Karakterleri Kimlerdir

Caillou, 4 yaşında bir erkek çocuktur ve çizgi filmde, Caillou’nun başından geçen olaylar anlatılır. Caillou yalnız başına bu çizgi filmde yer almaz tabii ki her çocuk gibi ailesiyle birlikte yaşar. Çizgi filmde Caillou’nun annesi Doris, babası Boris, kız kardeşi Rosie, büyükannesi, büyükbabası, kedisi Gilbert, yakın arkadaşları Clementine ve Leo, Çinli komşusu Sarah, öğretmeni Bayan Martin, Andre, Emma, Xavier adlı arkadaşları çizgi filmin karakter kadrosunu oluştururlar.

Türkçede Kayu olarak telaffuz edilen Caillouyu bilmeyen çocuk yoktur. Son dönemde çocukların en sevdiği çizgi film karakterlerindendir. Christine L’Heureux ve Hélène Desputaux tarafından yaratılan bir çizgi film karakteridir.  4 yaşında olan bu karakterin ilgi çeken yanı ise saçının olmamasıdır. Bunun nedeni de Caillou’nun isminde gizlidir. Caillou Fransızca bir kelimedir ve bu kelime saçsız baş manasına gelmektedir. Ayrıca Caillou bir kitap kahramanı olduğu için yazarları, televizyona aktarılırken karakteri olduğu gibi yansıtmayı seçmişlerdir.

Bu çizgi filmde Caillou’nun günlük yaşantısı ve çevresindeki insanlarla diyalogu gösterilmektedir. Caillou’nun ilk ve ana versiyonu Fransızca’dır.

Caillou, ilk olarak Kanada’da yayınlanmıştır ve kitaptan televizyona aktarılmıştır. Brezilya, ABD, Almanya, Avustralya, Hindistan, İspanya, Kanada gibi ülkelerde yayınlanmıştır. Türkiye’de şuan yayınlanan Caillou Yumurcak TV de her gün 10:55 ve14:55 saatinde yayınlanmaktadır.

Türkiye’ye gelişi 2007 yılında STV ve Yumurcak TV kanalı ille olmuştur.  Eğer izleyemeyip kaçırdıysanız üzülmeyin, Yumurcak Tv’nin internet sitesi üzerinden tüm çizgi filmleri izlemeniz mümkün.

Caillou’nun seslendirmesini bir bayan, İlkgül Kaya yapıyor.  Küçük çocukların idolü haline gelmiş Caillou’nun internette oyunları ve mağazalarda lisanslı oyuncakları bulunuyor.

Eğer çocuğunuz ve küçük bir yeğeniniz varsa Caillou çılgınlığının nasıl bir şey olduğunu anlayabilirsiniz.

Düşündüğünüzde Caillou’nun her mecrada karşınıza çıkabileceğini görebilirsiniz, kitap, CD-DVD, lisanslı ürünler gibi pek çok alanda Caillou’ya rastlamak mümkün.

Her anlamda küçük çocukların hayatını doldurabilecek cinsten bir idol Caillou fakat dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Çocukların çizgi film karakterleriyle kendilerini özdeşleştirmeleri doğal bir şey olsa da ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini de unutmamak gerek.

Caillou

 

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...