Çalışanları Takdir Etmenin 5 Ayrı Yolu

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2015 Ekleyen: Melek Sevinç SARIOĞLUİş hayatında çalışanların yorulup, bunalıp, heveslerini yitirmeleri zaman zaman yaşanan sorunlardandır. 

Çalışanlar bir süre sonra vazgeçme eğilimi içerisine girebilirler. 

Patronlar ya da müdürler, çalışanların bağlılıklarını ve yüksek performanslarını sürdürebilmelerini sağlamak için onları takdir etmelidir. 

Liderlerin içten bir ilgiyi ifade eden davranışları, çalışanların ruhlarını uyandırarak, onları ileriye doğru hareket geçirecektir. 

Günümüzde geleneksel yönetim anlayışının ve emir komuta tekniklerinin artık çok fazla işe yaramadığı anlaşılmıştır. 

Çalışanların motivasyonunu yükseltmek için kendilerini güçlü, yetenekli hissetmelerini sağlamak için onları takdir etmenin önemi büyüktür. 

Çalışanlar her zaman müdürlerinden ya da üstlerinden güç ve cesaret almak isterler. 

Liderler desteklerini hangi yolla gösterirse göstersin odak noktaları her zaman ekip içerisinde karşılıklı destek kültürünü oluşturmak olmalıdır. 

Liderler ayrıca sorun çözme ve karar alma noktasında çalışanlarını cesaretlendirmelidir. 

Görevlerini ya da projelerini kendi inisiyatifleriyle ve başarıyla tamamlayan çalışanların hissettiği mutluluk ve gurur ve bunun sonucunda motivasyon düzeyindeki artış, başkalarının talimatıyla iş yapan çalışanlardan çok daha fazladır. 

İşte biz de bu makalemizde çalışanları takdir etmenin 5 ayrı yolunu sizlerle paylaşacağız.

  1. Çalışanlarınıza mutlaka teşekkür edin. Bunu yaparken samimi olduğunuzu hissettirmeniz de oldukça önemli.
  2. Kişisel iletişim kurun. Çalışanlarınızın her biriyle kişisel iletişim kurmaya çalışın. Bu onlar için oldukça önemlidir. Toplantıdan toplantıya bir araya gelen çalışan ve müdürler ya da patron ve çalışanlar, başarılı sonuçlara ulaşmakta güçlük çekebilirler.
  3. Çalışanlarınıza zaman verin. Zaman herkes için oldukça önemlidir. Bunun için iyi olduğunu düşündüğünüz çalışanlarınıza ya da başarıyla gerçekleştirilmiş bir projeden sonra çalışanlarınıza zaman hediye edebilirsiniz.
  4. Kurallar esnetilebilir. 
  5. Çalışanlarınızı kişisel meraklarına göre ödüllendirebilirsiniz. Böylece bu onların kendilerini özel hissetmelerini sağlayacaktır. 


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...