Çalışma İzni Nasıl Alınır

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2015 Ekleyen: Zeynep T.


Türkiye'de çalışma izni için gereken başvuru Türkiye'den veya yurt dışından yapılabilir.

Türkiye dışında ikamet etmekte olan yabancı uyruklu kişiler; ikamet ettikleri / vatandaşı oldukları ülkedeki T.C Büyükelçiliği / Konsolosluklarına başvuruda bulunmalıdırlar.

Türkiye’de geçerli bir oturma iznine ( eğitim için olanlar dışında; en az 6 ay süreyle geçerli olması şartıyla ) sahip olan yabancı uyruklular;  doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru da bulunabilirler.

İkamet ettikleri ülkeden çalışma izni başvurusu yapan yabancılar gönderilen bütün belgelerin doğruluğu ve eksikliğini kontrol edildikten sonra, herhangi bir sorun yoksa çalışma izninin ayarlanması yaklaşık 30 gün sürecektir.

Onaylanma işlemi gerçekleştikten sonra, başvuru sahibi olan kişi telefon veya e-posta yoluyla haberdar edilir.

Elektronik başvuru işleminin yapılabilmesi için bir Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gerekeceği için, başvuru sahibi olan kişilerin bu süreci vekaleten yürütecek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına vekalet vermeleri gerekir.

Çalışma izni düzenlendikten ve çalışma vizesi başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra;

  • Çalışma vizesi işlem ücreti iade edilmez.
  • Çalışma izni işlem ücreti iade edilmez.

Çalışma vizesi ve çalışma izni sahiplerinin ikamet izni alabilmeleri için; Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 gün içinde Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne başvurmaları gerekir. 

Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapan yabancılar;

Eğitim amacı taşıyan ikamet izinleri hariç olmak üzere, en az 6 ay süre ile geçerli olan bir ikamet izni bulunan yabancılar doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuruda bulunabilir.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...