Cengiz Kurtoğlu Kimdir

Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2015 Ekleyen: Asutay Zoroğluİlk olarak müziğe amatörce " Cihan Dağı Efsanesi " grubunu kurarak başlamıştır.

Aynı zamanda çay fabrikasında çalışırken 1979'da askerliğini Ankara'da yapmıştır.

O yıl askerdeyken ilk çocuğu Orçun dünyaya gelmiş, sonraki yıllarda Aylin ve Aydın doğmuştur.

Bir süre sonra 1982'de İstanbul'a gelip amatör olarak plak doldurmuş ve Şahin Özer’e vermiş, onun da beğenmesiyle 1983'te “ Sen Sözden Anlamaz mısın ” albümü ile profesyonel olarak sanatçılık hayatına başlamış.

Milyonların sevdiği herkesin beğenerek dinlediği albümü 1986'de çıkan “ Unutulan ” olmuştur.

Bugüne kadar başarısıyla ve kişiliğiyle insanların beğenisini kaybetmemesi geçmiş yıllarda bir karma kaset çalışmasında Şahin Özer'in söylediği anonstan sonra çıkıp “ Biz Ayrılamayız ” şarkısını seslendirmiştir.

Bir sonraki albümü olan “ Yıllarım ”  tartışma konusu yaratmıştı.

Albümün yanı sıra restoranlarda, tavernalarda şarkılarını seslendirmiştir.

” Dostlar Tavernası 1-2-3 ” , “ Salim’in Tavernasında Krallar Elele " isimli albümlerde şarkılar seslendirerek bambaşka duygular yaratmıştır.

Bunların yanı sıra “ Aşığım Aşık ” , “ Yıllarım ” , “ Kumar ” gibi sinema filmlerinde oynamıştır.

90’lı yıllarda “ Seven Benim ” isimli albümüyle ve aynı albümdeki “ Hayret ” isimli şarkıya klip çekerek televizyon dünyasına giriş yapmıştır.

O yıllara damgasını vuran, herkesin beğenisini kazandığı albümünün de adı olan “ Seviyorum ” isimli şarkısı olmuştur.

Bir süre sonra kendi plak şirketini kurup “ Sindoma Müzik ”  adını vermiş ve ilk albümü olan “ Hain Geceler “ albümü ve sinema filmiyle hayran kitlesini bir kez daha etkileyip genişletmiştir.

Tartışmasız kendi tarzında şarkı seslendiren bir “ Kral ” olarak görünüyor.

Hayranları bu albüm ve filmle ona “ Yaşayan Efsane ” ismini yakıştırarak onu yüceltmişler verdikleri değeri göstermişlerdir.

2000‘li yıllarda “ Tanrı İstemezse ” , “ Yalancı Bahar ” , “ Yorgun Yıllarım ” , “ Huzurum Yok ” gibi çıkardığı şarkılarla hayranlarının yüreklerine duygularına  tercüman olup geniş kitlelerin etkilenmesini sağlamıştır.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...