Çıban Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Çıbanlar sivilcelerden daha büyük olan ve çoğu kez uzman yardımı olmadan tedavi edilemeyen bir rahatsızlıktır. Çıban patlaması için evde uygulanabilecek yöntemlerde bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler çoğunlukla küçük boylu çıbanlarda etkili olmaktadır. Büyümüş ve evde tedavi edilemeyecek çıbanlar doktor yardımı ile tedavi edilmelidir.

Çıban Nasıl Geçer?

Çıban iltihap oluşumu demek olduğu için kişide ateş ve halsizlik yapabilmektedir. Bu rahatsızlıklar daha çok büyük ve gelişmiş çıbanlar vasıtasıyla oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda antibiyotik desteği alınamadan tedavi yapılabilmesi mümkün değildir.

Antibiyotik için doktor muayenesi gerekmektedir. Bazı durumlarda çıban sadece kremler ya da antibiyotikler ile geçmemektedir. Bu gibi durumlarda çıbanın kesilerek içerisindeki iltihabın akıtılması gerekmektedir. Bu tedavi sürecine hız katacak ve yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Çıban sivilce benzeri bir rahatsızlıktır. Başlangıçta oldukça küçük olduğundan fark edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebeple önemsenmeyen çıbanlar büyüyüp gelişerek baş edilemeyecek bir hal almaktadır. Vücutta çıban çıkmasının nedenleri arasında yer alan ilk faktör cildin tahriş edilmesidir. Tahriş olmuş bir cilt çıban oluşumu için oldukça müsait bir alan yaratmaktadır.

Bunun dışında beslenme düzeninde yapılan hatalarda çıban oluşmasına neden olabilmektedir. Sürekli paketli gıdalar ile beslenmek ve sık alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıkla çıban oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Çıban Nasıl Geçer? 2

Bu nedenle çıban oluşumu gerçekleşmiş olan kişiler bundan sonraki beslenme düzenlerinde dikkatli olmalı ve kötü alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalıdırlar. Çıban oluşumuna neden olan bir diğer faktör ise egzama gibi cilt rahatsızlıklarıdır.

Egzama ciddiye alınmadığında ve tedavi edilmediğinde cilt üzerinde çıban oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık görüldüğünde mutlaka tedavi edilmeli ve kesinlik ihmal edilmemelidir. Egzamanın dışında çıban oluşumuna neden olan faktörlerden biride dar ve polyester oranı yüksek giysilerdir. Çıban oluşumunda giysi seçimi de en az beslenme kadar önemlidir.

Seçilen giysiler terletmeyecek ve cildi tahriş etmeyecek kumaşlardan yapılmış olmalıdır. Pamuk oranı yüksek kıyafetler cilt için en doğru seçenek olacaktır. Sentetik ve polyester giyim ürünleri giyildiğinde cildin nefes alması zorlaşacaktır.

Çıban Nasıl Geçer? 1

Bu da cilt üzerinde tahrişe yol açarak çıban oluşumunun başlamasını neden olacaktır. Çıban oluşumu gerçekleşmiş ise bir uzmandan yardım alınması çok daha doğru olacaktır. Uzmanın yazacağı çıban merhemi ya da antibiyotik gibi ilaçlar ile tedavi sağlanabilmektedir.

Çıban rahatsızlığı asla hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kesinlikle çıban sıkma gibi işlemler yapılmamalı ve bir doktor yardımı alınmalıdır. Bu noktada doktor tarafında muayene edilen hastanın sağlık durumuna göre antibiyotik ilaçlar yazılabilmektedir.

Antibiyotikler iltihabın geçirilmesine yardımcı olacaktır. Çıban tedavisinde doktor desteğinin yanı sıra bazı bitkisel çözümlerde kullanılabilmektedir. Bu bitkisel çözümler konusunda da dikkatli olunmalı ve güvenilir olamayan tedavi yöntemleri kesinlik uygulanmamalıdır.

Çıban oluşumunun birazda olsa engellenebilmesi için beslenme düzenine eklenebilecek besinler bulunmaktadır. Bu besinlerden en önemlileri sarımsak ve soğandır.

Çıban Nasıl Geçer? 3

Günlük beslenme düzenine bu besinlerin eklenmesi çıban oluşumunun azalmasını sağlayacaktır. Bunun nedeni soğan ve sarımsakta bulunan antibiyotik özelliğidir. Bu özellik sadece çıbanların tedavisinde değil vücudun direncinin arttırılması için de kullanılmaktadır. Çıban tedavisinde dış etkenlerle de ilerleme kaydedilebilmektedir. Çıban henüz yeni yeni oluşuyorsa ona müdahale edilmesi büyümesine engel olabilmektedir.

Yeni oluşan bir çıbana yapılan müdahalede kullanılan bitkisel malzeme ise avrat otudur. Bu ot çıbanın büyüme sürecine etki ederek ilerlemesine engel olmaktadır. Bunun dışında çıbanın üzerine bir miktar barutun sarılması da etkili olmaktadır. Çıban tedavisi için en önemli şey çıban patlatma gibi müdahalelerin yapılmaması gerektiğidir. Bu hastalığın çok daha ciddi bir hal almasını neden olacaktır.

17 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...