Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2016 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Çilek reçeli nasıl yapılır, Kahvaltı sofralarının; ama öyle hafta içi işe ve okula gitmeden evvel hızlıca geçiştirilen kahvaltıların değil de, hafta sonu keyfini çıkara çıkara, uzun uzadıya edilen kahvaltıların en tatlı üyesidir reçeller. Çeşit çeşit meyveyle yapılabilen rengarenk ve mis gibi kokan reçeller, kahvaltı sofralarını neşeye boğar adeta. Çeşit çeşit meyveyle yapılan reçel dedik ama, reçel denince, başı çilek reçeli çekiyor desek yanlış olmaz. Çilek reçeli, reçel seven herkesin tercih listesinde hep ilk sırada.

Çilek reçeli neredeyse her markette ve kahvaltılık malzeme satılan yerlerde kolayca bulunabiliyor; ama reçelinizi kendi seçtiğiniz mis kokulu taze dağ çilekleriyle ve katkı malzemesi kullanmadan yapmak istiyorsanız, size seve seve çilek reçeli yapımı ile ilgili bir tarif verebiliriz. Çilek reçelinin yapılışı çok meşakkatli bir iş değil ama bazı püf noktaları da var şüphesiz. Çilek reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir, bilelim ki reçellerimiz lezzetli olsun diyenlere pratik ve güzel bir tarif verebiliriz. Çilekler sizden tarif bizden o halde.

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek reçeli nasıl yapılır tarifi nasıldır, başarabilir miyim diyenler için, denemeden bilemezsiniz diyelim ve ilkin tarif için gerekli olanları sıralayalım.

Malzemeler:

  • 2 kilogram çilek
  • 2 kilogram (yaklaşık 8 su bardağı dolusu) toz şeker
  • Yarım limonun suyu

Yapılışı:

Önce çileklerin yapraklarını ayıklayarak yıkayın ve süzün.

2 kilogram toz şekeri çileklerin üzerine dökerek bir gece boyunca bu şekilde sabaha kadar bekletin.

Çilekleri tencereyle ateşe koyun ve orta ateşte kaynatın. Kaynama esnasında çileklerin üzerinde oluşan köpüğü tahta kaşık yardımıyla alıp atın.

Yaklaşık 45 dakika boyunca kaynattığınız reçele, ocaktan almaya yakın limon suyunu ilave edin.

Reçeli henüz sıcakken temiz cam kavanozlara doldurun ve ağızlarını sıkıca kapatın.

Reçelinizi istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...