Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2016 Ekleyen: admin


Öksürük her yaşta insanın hayatını etkileyen bir hastalıktır. Bazen zararsız olabildiği gibi zaman zaman da ciddi boyutlarda baş gösterebiliyor. Öksürük en fazla da çocukların hayatını etkiliyor. Bazen kuru ve gıcıklı bir öksürük kendiliğinden gelip geçerken bazen de balgamlı ya da daha şiddetli öksürükler gözlenebiliyor. Bu durum bir hastalığın habercisi olabileceği gibi bazen sadece boğaz tahrişinden de kaynaklanmış olabiliyor. Peki, Çocuklarda balgamlı öksürük nasıl giderilir? Öncelikle ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri öksüren çocuğa özellikle de balgamlı öksürüğü olan çocuğa şurup vermektir. Birçokları için bu tuhaf bir durum sayılırken aslında uzmanların uyarısı da bu yöndedir. Şurup vererek öksürüğü kesmek yerine amacınızın çocuğun o balgamı dışarı atması olmalıdır. Yani bırakın çocuğunuz öksürsün.

Tabi öksürüğün her zaman balgamlı olması da gerekmiyor. Bazen neden olduğu anlaşılmayan kuru öksürükler de çocukları etkisi altına alabiliyor. Çocuklarda kuru öksürük nasıl giderilir? Öncelikle çocuğunuzun bol su içtiğinden emin olmalısınız. Çünkü öksürüğün en etkili ilaçlarından biri bol su içmek bol sıvı tüketmektir. Ardından bu kuru öksürük her zaman bir hastalık habercisi olmayabilir. Mesela boğazın tahriş olması, geniz akıntısı ya da soluk borusuna küçük ama önemsiz bir şeyin takılmış olması da kuru öksürüğe davetiye çıkarabilir. Özellikle geceleri yani yattıklarında çocukları daha fazla rahatsız eden bu öksürükler için çocuğunuzun yastığını yüksek tutmayı deneyin.

Çocuğun başı yüksekte kalırsa öksürük krizleri azalacak ve daha kaliteli bir uyku uyuyacaktır. Gece yatmadan önce boğazını yumuşatacak ılık şeyler içirebilirsiniz. Ayrıca kuru öksürüğün uzun sürmesi ve bir türlü geçmemesi halinde doktorunuz belki bir öksürük şurubu önerebilir. Ama tabi bu son çaredir. Fakat söz konusu olan balgamlı bir öksürük ise, ilaç yerine çocuğunuzun bol bol öksürmesi amaçlanır ki, balgam vücuttan atılsın. Tabi siz de bu durumlarda yardımcı olmak adına bazı şeyler yapabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?Mesela çocuğunuzu öksürdüğü anda yüzüstü yatırarak balgamı daha kolay çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ılık bir bardak suyun içerisine birkaç damla limon damlatıp bir kaşık da bal koyarak çocuğunuza içirirseniz bu boğazını yumuşatacak ve daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Bu ve daha bitkisel çözümler için İbrahim Saraçoğlu’nun son derece etkili yöntemleri bulunuyor. Çocuklarda öksürük nasıl giderilir İbrahim Saraçoğlu yöntemleri nelerdir? Diye araştırdığınıza göreceksiniz ki, evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz son derece basit yöntemlerle karşılaşacaksınız.

Örneğin ayva yaprağı ve ıhlamuru çubuk tarçın ile kaynatıp içine bir dilim de limon atıp soğumaya bıraktığınızda ortaya son derece doğal ve etkili bir öksürük ilacı çıkıyor. Bunu ılık halde çocuğunuza sık sık içirebilir hatta duruma göre içine bir parça da bal karıştırabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu’nun bunun gibi onlarca tarifi bulunuyor. Yine ıhlamur, çubuk tarçın, zencefil, limon ve portakal dilimlerini 2 lt suda kaynatıp bal ile karıştırarak da yine çocuğunuza içirebilirsiniz. Bu lezzet olarak da biraz daha tatlı olduğundan çocuğunuz itirazsız bu vitaminli içeceği tüketecektir. Zaten buradaki amaç çocuğun bol sıvı tüketmesini sağlarken bunu en sağlıklı, vitaminli ve en faydalı şekilde yapmaktır.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir? 1Öksürüğün en etkili ilacının sıvı tüketmek olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda çocuğunuza bu anlamda destekleyici şeyler vermeniz öksürüğüne iyi gelecektir. Öksürük ister kuru olsun ister balgamlı her iki durumda da boğazını rahatlatmak çocuğunuzu da rahatlatacak ve geceleri rahat bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır. Unutmayın öksürük zararsız dahi olsa çocukların sosyal yaşantısını bile etkileyebiliyor. Bu nedenle doğru ve etkili yöntemler uygulamak önemlidir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...