Çocukların Gelişimine Katkı Sağlayan 7 Spor

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Spor yapmak çocuğun bedensel gelişiminin yanı sıra, rekabeti ve paylaşmayı da öğretir. Çocukları hareket etme konusunda cesaretlendirmemiz gerekiyor. Gerek kişisel gelişimleri, gerekse sosyal alanlarda aktif olmaları açısından katkı sağlar. Ayrıca spor, takım çalışması etkinliğini de kazandırmış olur.

1.Jimnastik

Çocukların özellikle okul öncesi dönemlerinde, hareketliliğe bağlı olarak kas ve kemik yapılarını güçlendirmek için etkilidir. Sinir ve kas yapılarının güçlenmesi, süratlenmesi ve kuvvetlendirmek adına etkili bir spor dalıdır.

2.Yüzme

Yüzme sadece yetişkinler için değil, çocuklar içinde çok faydalı aynı zamanda eğlenceli bir spordur. Suyun darbe ya da yaralanma etkisi olmayacağından en tehlikesiz spordur. Tabi bir gözetmen denetimi altında gerçekleşen spordan bahsediyoruz.

3.Masa Tenisi

Çocuklar için eğlenceli sporlardan biridir masa tenisi. El ve göz temasını geliştirir ayrıca çocuklar için refleks geliştirmek açısından da oldukça önemli bir rol oynar. Üstelik düşme yaralanma riski az olan bir spor türüdür.

4.Bowling

Bowling 10 lobut (kuka-pin) ve bir topla oynanan eğlenceli bir spordur. Üstelik bowling alanları bir çok spor dalının mekanına göre temiz yerlerdedir. Bowling koordinasyonu ve sabrı öğretir kukaları devirmenin eğlencesini yaşatır.

5.Basketbol

Grup sporu olan basketbol, çocukların kendi yeteneklerinden haberdar olmasına ve onları başkalarının yetenekleriyle karşılaştırmasına fırsat sağlar. Basketbol çocuğun ve gencin bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkıda bulunur. Altı ya da yedi yaşından itibaren çocuk kendi yeteneğini akranlarının performansına bağlı bağlı olarak değerlendirmeye başlar.

 6.Dans

Dans, çocukların enerjilerini boşaltmaları ve sosyal becerilerini geliştirebilmeleri için harika bir yoldur. Oryantal dans, modern dans, hio-hop dansı ya da folklör gibi spor dallarıyla çocuğunuzun ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

7.Dövüş Sanatları

Aikido gibi Japon sanatı gibi savaşçı olmayan savunma sporları, çocukların gelişiminde büyük yarar sağlar. Bu sporlar, çocuklara saldırma riskine karşı kendilerini korumalarını, zarar vermeden karşısındakini etkisiz hale getirmeyi öğretir. Dövüş sporları aynı zamanda çocuklara saygı duymayı ve çocuklara dikkatli olmayı öğretir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...