Diş Buğdayı (Diş Hediği) Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 1 Kasım 2015 Ekleyen: Ekim SarıBebeğin dişinin çıktığı görüldüğünde yapılan kutlamada pişirilen buğday ve nohut karışımına hedik denir.

Hedik çeşitli kuruyemişlerle birlite misafirlere ikram edilir. Yöresel olarak hediğe katılan kuruyemişler değişiklik gösterebilir.

En çok kullanılan kuru yemişler; kuru üzüm, çedene, ceviz , kayısı kurusudur - bunlar çeşitlendirilebilir.

Diş buğdayına aile, akrabalar ve komşular katılır.

Kutlamada dişi çıkan bebek yere serilen bir örtü üzerine oturtulur ve etrafına çeşitli meslekleri temsilen objeler konur.

Kalem, kitap, makas (ojeleri seçerken bebeğe zarar vermeyecek olmalarına dikkat edilmelidir örneğin çok keskin bir makas yerine bir ip makarası tercih edilebilir) vb.

Bebek bu objelerden hangisini alırsa ilerde o mesleğe yöneleceğine inanılır.

Bebeğin başından buğday dökülür bu dökülmeden önce bebeğin başına bir külah takılır ortası çukurlaştırılır yada bu çukurluğu sağlayacak küçük bir örtü serilir, bu çukurda kalan buğdayların 7 si bir ipe dizilir ve bebeğe takılır.

Geriye kalanlar  kuşlara verilir, etraf örtüye dökülenler misafirlerce yenilir.

Evdeki misafirlere ikram edilen hedikten kalan hedik konu komşuya dağıtılır ne kadar çok kişiye verilirse bebeğin dişlerinin o kadar sağlıklı olacağına inanılır.

Diş buğdayına gelen misafirler bebeğe çeşitli hediyeler getirir, ayrıca bebeğin dişini ilk gören kişi bebeği baştan ayağa donatmalıdır, diş buğdayı/hediği dağıtılan konu komşu da diş buğdayı verilen tabağı geri verirken hediyesini içine koyarak verir. 

Günümüzde diş buğdayı ile birlikte anneler diş şeklinde pasta, kurabiye ve diğer ikramlıklarla diş buğdyı kutlamasını zenginleştirseler de işin özü diş hediğinin ikramıdır 🙂

Enerjiniz ve bütceniz doğrultusunda sizler de diş buğdayı kutlamalarınızı düzenlerken diş hediği yanında farklı ikramlıklar hazırlayabilirsiniz, yavrularınızın sağlıklı ve güçlü dişleri kolayca çıkarmaları dileğiyle.

Diş buğdayımızı biz nasıl yaptık derseniz, işte tarifi:

Malzemeler:

  • 500 gram aşurelik buğday
  • 200 gram nohut ( haşlanmış)
  • ½ su bardağı kuru kayısı
  • ½ su bardağı kuru incr
  • ½ su bardağı kuru üzüm
  • ½ su bardağı ceviz
  • ½ su bardağı fındık
  • 1 çorba kaşığı şeker

Hazırlanışı:

Bir gece önceden aşurelik buğdayı ve nohutu ıslatın.

Nohut ve buğdayı haşlayın.

Haşlanırken buğdaya ben şekeri ekledim dilerseniz haşlandıktan sonar kuruyemiş ekleme aşamasında pudra şekeri de ekleyebilirsniz.

Buğdayın biraz diri olmasına dikkat edin.

Soğuyan buğdayınıza nohutu ve diğer tüm malzemeleri katıp harmanlayarak çok ezmeden hepsini birbirine karıştırın.

Tek kişilik servis kaseleri ya da bardakları ile ikram edebilirsiniz.

Üzerini isterseniz bonibon, kuş lokumu vb. Ile de süsleyebilirsiniz yada sadece kuruyemişlerle süsleyebilirisiniz.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...