Dışarıda Ne Yemeliyim?

Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2014 Ekleyen: Diyetisyen Zeynep Orman


Tabi bir de iş hayati var: iş yerinde çıkan yemekleri beğenmeme ya da fazla yağlı yiyeceklerin çıkması,  arkadaşların ısrarlarıyla kahve ve çayın yanında devamlı bir şey yeme isteği ve bizi devamlı karbonhidratlara götüren birçok örnek.

Peki gün içinde nasıl beslenmeliyim?

Bugün de her günkü gibi güne kahvaltı ile başlamanız lazım. Kahvaltı yapamayan insanlar çok zor kilo verir . Vücudun da uyanması gerektiğini ona göstermeniz için  bir şeyler vermeniz lazım.

Siz eğer bir şey yemezseniz metabolizma çalışmaya başlamaz. Buna en iyi örnek bağırsaklarımızdır. Bağırsaklar bir şeyler yedikçe çalışır, diğer metabolizmamız da böyledir.

Eğer evde kahvaltı yapmazsak elimiz açma yada poğaça tarzı karbonhidratlı gıdalara gider. Sabah kahvaltı etmeye vaktiniz yoksa akşamdan sandviçinizi hazırlayabilirsiniz.

Dışarıda Ne Yemeliyim

Devamlı dışarıda yiyen birisi iseniz, yediklerinizi iyi seçmeniz lazım.

Adana , Urfa gibi çekilmiş ve yağı görünmeyen etler yerine tavuk göğsü , hindi eti, ızgara balık terciniz olabilir. Ya da tavuklu ve kinoali bir salata yanında 2 dilim tam buğday ekmeği ve ayran çok dengeli bir öğün olabilir.

Salata soslarını kullanmıyoruz tabi ki. Salata soslarını kullanarak, çayımıza şeker koyarak zayıflayamayız.

Salata

Hiç yemek yemeye vaktiniz yoksa bir tost yaptırmaya da vaktiniz vardır: tost ve ayran alternatifiniz olabilir.  Ya da doğal maden suyu içebiliriz.

Hayatımızdan karbonhidratları çıkarmıyoruz onlar bizim öncelikle vücut yakıtımız. Özellikle de beynimiz için en önemli yakıt kaynağı glikozdur.

Protein ağırlıklı beslenmelerde kilo verebilirsiniz fakat vücut enerji yakmak için glikoz bulamadığından kas dokularını kullanmaya başlar. Biz doğru karbonhidratları kullanmalıyız. Mısır, patates, havuç, bezelye karbonhidrat içeriği fazla olan sebzelerdir.

Bunları tüketirken dikkatli olmalıyız. Beyaz pirinç, beyaz ekmek , beyaz un yerine esmer olanlarını hayatımıza sokmamız gerekir. Bulgur, kuru baklagiller ve ekmekten vazgeçmemeliyiz.

Ne Yemeliyim

İçecek seçiminde ise tatlandırıcılar sizi aldatmasın. Yapılan çalışmalarda tatlandırıcıların kilo vermeye yardımcı olmadığı kanıtlanmıştır.

Light ürün demek kalorisiz demek değil sadece normal ürünlere göre kalorisi daha düşük demektir. Mesela 2 normal bisküvi yerine 4 adet light bisküvi yiyebilirsiniz.

Dışarıda içilen içecekler ise gizli kalori kaynaği olabiliyor. İçtiğimiz latteler ya da mochalar gibi kremalı içecekler doyurmamakla birlikte gizli enerji kaynaklarıdır.

Öğle ile akşam yemeği arasında muhakkak ara öğün yapın. Ara öğün yediğiniz takdirde akşam yemeğinizi daha kontrollü yiyeceksiniz.

Bir fincan sütlü kahve yanına 10 adet badem ya da fındık bir alternatif olabilir. Kahve uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Sütlü kahve

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...