Diyet Yaparken Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Erir?

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2017 Ekleyen: admin


Göbek bölgesinde ki yağlanmayı giderecek bilimsel olarak ispatlanmış başlıca temel yöntemler aşağıdaki gibidir;

Şekerden Uzak Durulmalı

Şekerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Şeker ve şeker ile tatlandırılmış gıdalar oldukça zararlıdır. Şekerin yapısında yüzde 50 oranında fruktoz ve yüzde elli oranında glikoz bulunur ve karaciğerde emilimi sağlanır.

Şekerden Uzak Durulmalı

Aşırı şeker tüketimi sonucunda karaciğere fruktoz akımı olur ve karaciğer bunların tamamının emilimini gerçekleştiremeyeceği için fazla fruktozu yağa dönüştürerek karın bölgesinde depolar. Şeker fazlası karaciğerinde yağlanmasına buna bağlı olarak da insülin direnci vb. metabolik sorunlara yol açar.

Bu nedenle şeker ve şekerli yiyeceklerin tamamen hayatımızdan çıkarılması gerekmektedir, organik meyvelerden alınan şekerler bu gruba dâhil değildir.

Protein Tüketimi Arttırılmalı

Protein tüketimini arttırmak karın bölgesindeki yağların eritilmesine destek sağlar. Protein açlık krizlerinin yüzde 60 azalmasını, metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori tüketilmesini sağlar.

Karbonhidrat tüketiminin azaltılması iştah kaybına yol açarak karın bölgesinde yağların eritilmesine yardımcı olur. Düşük karbonhidrat kullanımı vücuttaki su oranında azalmasına neden olur. Beyaz ekmek, beyaz undan, makarna, pilav gibi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, günlük karbonhidrat kullanımı 50 gramlara düşürmek vücudun enerji üretebilmesi için daha çok vücutta bulunan yağları kullanmasına neden olur.

Protein Tüketimi Arttırılmalı

Lifli Gıda Tüketimi Arttırılmalı

Lifli gıdaların tüketilmesine öncelik verilmesi önemlidir. Ancak tüketilen lifli gıdanın türü önemlidir. Özellikle suda eriyen yapışkan lifli ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Lifli besinler, ince bağırsaktan besinlerin sindirilmesini ve absorbe edilmesini yavaşlatarak uzun süreli tokluk hissi veriyor.

Lifli Gıda Tüketimi Arttırılmalı

Daha fazla lifli gıda almanın en güzel yolu ise meyve ve sebze gibi bitkisel gıdaları tüketimini arttırmaktır. Yulaf, baklagiller özellikle fasulye, portakal, keten tohumu, brüksel lahanası yapışkan lif içeren gıdalara birkaç örnektir. Glucomannan lif supplementi de karın bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olan bir supplementtir.

26 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...