Doğum Koçu Nedir, Kimdir Ve Nasıl Seçilir?

Yurt dışındaki adı doula ülkemizde doğum koçu olarak yerleşmektedir. Doğum Koçu /Doula;  Eski Yunanca’ da ‘kadına hizmet eden’ anlamındadır. Günümüzde doula anneye doğumdan önce, doğum sırasında ve hemen ardından fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan kişidir.

Doğum yardımcısı doula bir sağlık görevlisi değildir, pek çok doğuma katılmış ve doğum destekçisi olmak için eğitim almış kişidir. Doulanın amacı anneye kendini yeterince ifade edebildiği, pozitif ve güvenli bir doğum deneyimi yaşamasında yardımcı olmaktır. Doğum koçu /doula  annenin güvendiği, doğumda sakinliğini koruyabilen, anneye doğum sürecinde destek verebilecek herhangi biri olabilir ancak profesyonel bir doğum koçu bu konuda özel eğitimler almış kişidir. Bu eğitimlerin bir kısmı doğum fizyolojisi, nefes teknikleriağrı yönetme teknikleridir.

Doula/doğum koçu sağlık personeli değildir, sadece anne adayına mucizevi bir süreç olan doğum deneyiminde yardımcı olacak onun doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında etrafındaki kişiler yada doğumla olan ilişkisinde onu destekleyecek kişidir.

Profesyonel bir doğum koçuyla çalışmak isteğinde bir anne adayıysanız bunu doğumunuzdan yaklaşık üç ay önce doğum koçunuzun kim olacağına karar vermiş olmalısınız. Seçeceğiniz doğum koçuyla aranızdaki bağı geliştirmek ve doğumu planlamak için zamana ihtiyacınız olacaktır.

Doğum koçu kendisini tamamen doğuma adayarak, varlığını doğum sürecinde desteğinize sunacak sizin istediğiniz şekilde doğum sürecinizi yaşamanızda size yardımcı olacak yer yer yol gösterecektir.

Doğum Koçu nedir, kimdir ve nasıl seçilir

 

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

https://nasil.bildirim.net/o491349093.js