Emeklilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Emeklilik tazminatı alabilmeniz için bazı şartlar ve yerine getirmekle yükümlü olduğunuz durumlar vardır. Emeklilik hakkının elde edilmesiyle birlikte veya gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulmuş olmasıyla emeklilik tazminat hesaplama işleminiz için şartları sağlamış olmaktasınız.


Emeklilik tazminatı hesaplama işleminiz için; sigortalı olarak çalışmakta olduğunuz işinizi başlama tarihinden itibaren, hizmet vermiş olduğunuz her yıl için tazminat alma hakkına sahipsinizdir.

İşveren ise bu kişilere 30 günlük brüt ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

Giydirilmiş brüt ücret olarak bahsetmiş olduğumuz ise; kişinin almış olduğu maaşa ilaveten ikramiye, yemek, yol ücretleri gibi ek masrafların eklenmesiyle oluşmuş olan bir ücrettir.

Emeklilik tazminatı hesaplama işleminizi yapabilmeniz için ise;

  • İşe başlama tarihiniz
  • İşten ayrılma tarihiniz
  • Aylık almış olduğunuz brüt maaşınız
  • Almış olduğunuz ek ücretler ve ikramiye bilgileriniz

Bu bilgilerinizle birlikte emeklilik tazminatı hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Emeklilik tazminatı hesaplaması işlemi yapılırken yalnızca damga vergisi demiş olduğumuz bir ücret kesintisi yapılmaktadır.

Bu kesinti haricinde, emeklilik tazminat hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için belirlenmiş bir tavan ücret bulunmaktadır.

Bu tavan miktarı her yıl devlet tarafından belirlenmektedir.

E-devlet sitesi üzerinden e-devlet şifrenizle de emeklilik tazminatınızı hesaplayabilirsiniz.
Bir yorum bırakın


  • Nurettin

    06:17 - 19 July 2015, Sunday

    Mrb emekli olurken evet biraz faydalı oldu yalnız e devletten aylık kazanç mı yani mesai yol yemek gibi vs gibimi Teşekkürler

·