Ettehiyyâtü Duası Nasıl Okunur?

Yayınlanma Tarihi: 7 Aralık 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Ettehiyyâtü Okunuşu;

Ettehiyyâtü lillahi vessalevatü vettayibat. Esselamü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetüllahi ve berakatüh, Esselamü aleyna ve ala ibadillahis-Salihin. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve Rasulüh.

Ettehiyyâtü Anlamı;

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

Ettehiyyâtü Duası; namaz dualarından biridir. Namaz sırasında okunur. Her namazda defalarca okuduğumuz ettehiyatü duasını okuyup geçmemek anlamını bilmeye anlamaya çalışmak gerekir. Aynı zamanda hissederek okuduğumuz dualar her zaman Allah tarafından kabul görülür.

Ettehiyyâtü Duasının Faziletleri Nelerdir?

  • Sadece namaz zamanında değil kalbimizin huzura, mutluluğa ihtiyacı olduğu anlarda okunması gereken bir duadır.
  • Kendimizi yalnız, çaresiz, herkesten uzak ve bir çare hissettiğimiz her zaman dilimizde olması gereken bir duadır. Bizi bütün sıkıntılardan kurtaracak, yalnızlığımızı giderecek olan dua her an okunması gereken bir dua türüdür. 
  • Ettehiyatü duası, faziletleri çok fazla olan bir duadır. Çünkü peygamber efendimiz miraca yükselirken söylediği sözlerden oluşan bir duadır. Bu nedenle her gün okunması yanında birde miraç kandilinde bol bol okunması gerekir.

Sıkıntıların gitmesi, kalbimizin feraha kavuşması, rahatlamak, istediğimiz şeylerin kabul olması bakımından çok önemli bir duadır. Her zaman dilimiz de dolaşması gereken bir dua olan Ettehiyatü Allah ile kul arasında ki uzaklıkları yok eder. İnsan bu duayı ederken kendisini Allah'a daha yakın hissedecektir. Bütün duaların surelerin, ayetlerin manasını anlamak onları ta içimiz de hissetmek çok önemli bir husustur. Anlamları bilmeden okunan dualar zaten duygudan yoksun olacağı için bizim açımızdan çok fazla bir şey ifade etmezler.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...