Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2015 Ekleyen: Serap YaparÖncelikle;

  • Evde bakım parasını almaya hak kazanmak için şu 3 şart aranmaktadır:
  • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.
  • Bakıma muhtaçlık kriterinin olması.
  • Gelir kriterlerinin uygun olması.

Hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az % 50 olan ve “ ağır engelli ” bölümünde “ evet ” ( bakıma muhtaç ) yazan rapor gerekmektedir.

Ağır engelli; günlük hayatını başkasının yardımı olmadan devam edemeyeceğine sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri belirtir.

Özürlü kişi öz bakım ihtiyacı diye adlandırılan ihtiyaçlarını bir başına, yani başkasının yardımı olmadan yapamaması gerekmektedir.

Öz bakım dediğimizde tuvalet, banyo, yemek yeme, elbiselerini giyinme gibi durumlarda başkasından yardım almadan hayatını idame ettiremiyorsa bu kişiye bakıma muhtaç denir ve engel şartları bakım parası almak için uygundur.

Uygundur fakat yeterli değildir.

Buna ilaveten bakıma muhtaç hastanın yaşadığı evde kişi başı aylık gelir ortalamasının kişi başına yaklaşık 570 TL civarı ( bu rakam aslında asgari ücretin üçte ikisi oranındadır.) yada daha az olması gerekir.

Bu orandan fazla ise, evde bakım yardımı alamazsınız.

Eğer rakamlar uygunsa uzun bir süreç sizi bekliyor.

İlk iş engelli raporu almak.

Bu raporda heyet raporu olmak zorundadır.

Raporu aldıktan sonra, asıl nüshalardan biri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

Artık 1 hafta ile 7-8 ay arasında bir zaman içinde gelip evrakta gösterdiğiniz kişilerin aynı evde olup olmadıklarını, hastanın durumunu da görmek amacıyla eve içlerinde doktorun da bulunduğu bir heyet geliyor.

Evraklardaki bilgilerin doğruluğu inceleniyor.

Her şey uygunsa evde bakımı üstlenen kişi adına bir hesap açtırılıp, ona aylık maaş bağlanıyor.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...