Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Yoğurdumuzu evde yapmak çok kolay hem de daha sağlıklı. Çocuklarımıza da gönül rahatlığı ile yedirebiliriz. Eğer evde yoğurt yapmak istemezseniz size tavsiyem daha sağlıklı olduğundan cam veya çömlek kaplarda satılan yoğurtları tüketmenizdir. Sağlıklı günler dilerim.


Malzemeler:

  • 2 litre süt
  • 1 çay bardağı yoğurt (mümkünse ev yapımı)
  • Cam, seramik veya çömlek kap

Hazırlanışı:

Taze sağılmış inek sütümüzü geniş bir tencerede kaynatalım.

Kaymamaya başlayınca taşabilir, bu noktada metal bir kepçe ile sık sık karıştıralım.

Eğer taze sağılmış süt bulamıyorsak cam şişedeki günlük sütleri de kullanabiliriz.

Günlük sütü kaynatmaya gerek yoktur, ısınması yeterlidir. Fakat taze sağılmış süt kullanıyorsak 10 dakika kaynatıp, ılıtmalıyız.

Sütümüzü 1’er kiloluk kaplara alalım (isterseniz hepsini büyükçe bir kapta da mayalayabilirsiniz ancak kullanırken sulanmasına ve yoğurdunuzun eskimesine sebep olabilir).

Bu noktada sütümüzün sıcaklığını serçe parmağımız ile kontrol etmeliyiz.

Parmağımızın yanmasına dayanacağımız bir sıcaklık istiyoruz. Yani ılık olmayacak, hafif yakacak bir sıcaklık bizim için ideal.

Sıcak sütümüzden bir kase ayıralım ve içine 1 çay bardağı yoğurdu yavaş yavaş çırparak ilave edelim.

Kasemizdeki sütlü karışımı istediğimiz sıcaklıkta olan süte, ağır ağır karıştırarak ekleyelim ve üzerini bir tabak ile kapatıp (tabak süte değmesin) önceden 75 derecede ısıtılmış ve KAPATILMIŞ fırında 4-5 saat mayalanmaya bırakalım. 5 saat kadar sonra yoğurdumuz mayalanmış olacaktır.

Buzdolabında bekletelim.

Soğuyunca servise hazırdır. Afiyet olsun.

Not: Bir sonraki yoğurdu mayalayabilmek için bir çay bardağı yoğurt ayırıp buzdolabınızda 8-10 gün kadar saklayabilirsiniz.

Bir yorum bırakın


·