Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2016 Ekleyen: admin


Evlenmek, bir aile sahibi olmak, belli bir yaşa gelmiş kişilerin en büyük hayallerinden birisidir. Evlilik seremonisi güzeldir güzel olmasına ama öncesinde telaşeli ve heyecanlı bir hazırlık gerektirir. Bu seremonide ilk adım, nikah için tarih ayarlamaktır. Bunun için hangi belgeler gerekir, nikah belgeleri nelerdir, nasıl hazırlanır, nikah başvurusu nereye ve nasıl yapılır sorularına yanıt hep iş başa düşünce ve o gün gelince aranır. Daha önce hiç merak edilmeyen ve ilgi çekmeyen evlilik başvurusu nasıl yapılır hususu, evliliğe adım adım yaklaşıldığında ön plana çıkar.

Nikah masasına sonsuza kadar “evet” demek için oturmadan önce yapılması gereken bürokratik işlemlere sırasıyla göz atmak ister misiniz?

Evlilik başvurusu nasıl yapılır, nikah için gerekli hazırlıklar nelerdir sorularına yanıt bulmadan önce nikah nedir sorusunun yanıtını bir daha hatırlayalım mı?

Nikah; aile birliği kurmak ve yasal olarak birlikte yaşamak için bir araya gelmiş bir çiftin, nikah memuru önünde ve onun onayında kamuya açık olarak evlenmesi ve bunun resmi olarak belgelenmesi işlemidir.

Bu sevgiye ve sadakate imza atma törenine gelene kadar hangi aşamalardan geçiliyor, nerelere başvuruluyor işte cevabı.

evlilik-basvurusu-nasil-yapilir-1Nikah İçin Gerekli Evraklar

Evlenecek çiftlerin, evlendirme dairelerine müracaatlarını 09:00 ila 14:00 saatleri arasında ve birlikte yapmaları mecburidir.

Çiftlerin, yaşadıkları yerdeki evlendirme dairesine başvurmaları gerekir. Ayrı şehirlerde oturuyorlarsa ve birlikte başvurma şansları yoksa kendi şehirlerindeki evlendirme dairelerine ayrı ayrı da başvurabilirler. Dosyalar nikahın kıyılacağı dairede bir araya getirilecektir.

Evraklar içinde istenilen 6’şar adet fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotokopi yoluyla çoğaltılan fotoğraflar geçersizdir.

Bunların dışında nüfus kayıt belgesi, nüfus cüzdanı örnekleri ve çiftlerin evlenmelerine herhangi bir engel olmadığına dair sağlık raporu gerekmektedir.

Sağlık raporları sağlık ocaklarından, Devlet hastanelerinden ve aile hekimliklerinden alınabilmektedir.

Nikah için gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. En küçük bir eksikte bile işlemler başlatılmaz.

17 yaşını doldurmuş kadın ve erkekler anne baba rızası, 16 yaşını doldurmuş olanlar da mahkeme kararı ile evlenebilirler.

Gerekli evrakları toplayan kişiler birkaç gün içinde evlenebilirler ki bunun yaygın ismi yıldırım nikahıdır. Yıldırım nikahı için gerekli belgeler diğer nikah türüyle aynıdır, sadece nikah için verilen tarih birkaç gün sonrası olabilmektedir. Ancak günümüzde yıldırım nikahı ismiyle herhangi bir nikah türü bulunmuyor.

Nikah kıyılırken gelin ve damat için iki de şahit gerekmektedir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...