Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2015 Ekleyen: Serpil Yalçın


En sevilen geleneksel tatlılarımızdan biri sütlaçtır kuşkusuz. Hem bir besin deposudur, hem de hazırlaması oldukça kolaydır. Çocukların ve yetişkinlerin favorisi sütlacı eğer bir de fırınlarsanız, en alasından bir tatlıyı sofraya koymuş muamelesi göreceğinizi garanti ederiz.

Bilirsiniz sütlacın olayı pişirildiğinde tüm eve yayılan o enfes kokusudur. Sütlacı fırınladığınızda ise o koku hafif yanık bir hal alır ve nefis bir lezzete dönüşür. Hem görüntü hem de tat olarak, hem ev halkı için hazırlayabileceğiniz, hem de misafirlerinize gururla sunabileceğiniz fırında sütlaç yapımına geçelim şimdi.

Sütlaç yapılışı itibariyle en kolay tatlılardan biridir. Çok az bir malzemeyle hazırlanır. Hatta çoğu anne sütlacı sadece pirinç, su ve şekerle yapar. Bazı tariflerde ise kıvamının iyice tutması için tarife pirinç unu ya da nişasta da eklenir. Ocaktan almak üzereyken ilave edilen vanilya ise olmazsa olmaz bir malzeme değildir sütlaç için. Ayrı bir nefaset kattığı doğrudur ama kullanıp kullanmama konusunda tercih tamamen size kalmış.

Fırında Sütlaç Malzemeleri:

  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı pirinç unu (isteğe göre)
  • 1 yumurta sarısı
  • İsteğe göre tarçın veya ceviz

Hazırlanışı:

Pirinç ayıkladıktan sonra bol su ile yıkanır. 2-3 bardak su ile birlikte bir tencerede haşlanır. Bu arada süt başka bir tencerede kaynayana kadar ısıtılır ve kaynayınca altını kısılır. Bir kaç kaşık süt ayrı bir kaba alınır ve içine pirinç unu ya da nişasta eklenir. Süt ile pirinç unu iyice ezilir. Topaksız bir hal alınca yavaşça ısınan süte eklenir. Sütün içine 1 su bardağı kadar şeker ilave edilip karıştılır.

Pirinç unlu karışım süt ile iyice karıştıktan sonra diğer tencerede pişen pirinç ilave edilir. Karışım kısık ateşte 5-10 dakika kadar daha karıştırılır. Damak tadınıza göre nefaset katması için karışıma bir paket vanilya ekleyebilirsiniz. Karışım koyulaşıp sütlaç kıvamına gelince ocaktan indirilip kaselere doldurulur.

Fırın sütlaçta kullanacağımız kaselerin ısıya dayanıklı ve fırına koyabileceğimiz materyelden olmaları gerekiyor. Sütlacımızı kaseleri koyduktan sonra bir kenarda iyice çırptığımız yumurtanın sarısını kaselere paylaştıralım. Sütlaçlarla dolu kaselerimizi fırın tepsisine yerleştirelim. Tepsiye bir kaç parmak kadar su koyalım ve tepsiyi fırına verelim. 18 derecede, önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirelim. Fakat sütlaçların kuru olmamaları için fırında çok fazla tutmamakta fayda olduğunu belirtelim.

Üstü iyice kızarmış, hatta hafifçe yanık bu eşsiz lezzetimiz hazır. Afiyet olsun.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...