Gabriel Garcia Marquez Kimdir

Latin Amerika’da Gabo adıyla bilinmektedir.

20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak anılır.

1972 yılında Neustadt International Prize for Literatüre ödülünü, 1982 yılında da Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.

1958 yılında Mercede Barcha ile evlenmiş ve bu evlilikten Rodrigo Garcia ve Gonzalo isimli iki çocuğu olmuştur.

Gabriel Garcia Marquez, kendi imkanlarıyla okumaya çalışmış, hukuk fakültesinde okurken yazar olarak kariyer yapmak istemiş ve eğitimini yarıda bırakmıştır.

Yazar, gençlik yıllarından itibaren çekinmeden dış politikayı ve Kolombiya’yı eleştirmiştir.

Ayrıca bazı taşra gazetelerinde mizah yazıları, sinema eleştirileri ve röportajları yayınlanmıştır.

Garcia Marquez, iş yaşamına yazar olarak başlamış, beğenilmiş ve kurgusal olmayan çalışmalar ile kısa hikayeler yazmıştır.

Yazarın en iyi bilinen romanları 1962 yılında yazdığı Kötülük Saati, 1967 yılında yazdığı Yüzyıllık Yalnızlık, 1975 yılı Başkan Babamızın Sonbaharı, 1981 Kırmızı Pazartesi ve Kolera Günlerinde Aşk 1985, Bir Kayıp Denizci 1982, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm olmaktadır.

Marquez, diğer bütün Latin Amerika roman yazarları gibi önce yerli ve ulusal, daha sonra ise evrensel olmayı başarabilmiş kalem ustalarındandır.

Yazarın asıl özelliklerinden biri de dilinin tüm zenginliklerini bilip kullanması ve düz yazıda dahi şiirin gücünü sağlayabilmesi olmuştur.

Yazarın en önemli başarısı sıradan ve gerçekçi durumların tersine, sihirli ögeleri ve olayları kullanıp büyülü gerçekçilik olarak nitelendirilmiş bir edebiyat tarzını yaygınlaştırmıştır.

Marquez kitapları, yapılan eleştirilerde beğeni kazanmış ve hatırı sayılır bir ticari başarı elde etmiştir.

Gabriel Garcia Marquez, bazı eserlerinde Maconda adı verilen kurgusal bir köyü anlatmış ve çoğunda yalnızlık temasını işlemiştir.

Düşsel ama gerçeğin bütün ögelerini taşıyan Maconda kasabasında yaşayan birkaç kuşaklık bir ailenin hikayesi Marquez’e büyük saygınlık sağlamış, esere karşı büyük ilgi oluşmuş ve kısa bir sürede 17 dile çevrilmiştir.

Yazar, 17 Nisan 2014'de Meksika’da bulunan evinde 87 yaşında yaşama veda etti.

Yazarın kişisel arşivi ölümünden sonra ailesi tarafından Amerika’nın Austin şehrinde bulunan Teksas Üniversitesine satılmıştır.

Teksas Üniversitesindeki arşivde Marquez’in kitaplarından onun el yazısıyla orijinal kopyaları ve Graham Greene, Carlos Fuentes ve Gunter Grass gibi yazarlarla yaptığı yazışmalar ve mektuplar yer almaktadır.

Teksas Üniversitesi bu arşivleri alabilmek için 2.2 milyon dolar ödediklerini açıklamıştır.

2015 yılında The Washington Post’un bulmuş olduğu arşivlerde Marquez’in FBI tarafından 1961'den 1985 yılına kadar takip edildiği ortaya çıkmıştır.

Takip edilmesinin nedeninin Marquez’in Küba’ya ait haber ajansı olan Pres Litina’nın kuruluşuna yardımcı olduğu söylenmektedir.

Yapılan açıklamalara göre Marquez’in külleri, 2015 yılının Aralık ayında Meksika’dan Karayipler’de bulunan Cartegena şehrine getirilmiştir.

Gabriel Marquez‘in 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü almış olduğu halde 3 yıl daha tabip edildiği bildirilmiştir.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

https://nasil.bildirim.net/o491349093.js