Green Card Nasıl Alınır

Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2015 Ekleyen: Serpil YalçınAmerika'da göçmen olarak yaşamanın yollarından biri de Amerika Birleşik Devletleri'nin 1990 yılından beri resmi olarak yürürlüğe koyduğu Green Card çekilişine ( Diversity Visa Program ) katılmaktır.

Yapılan bu çekilişle her yıl yaklaşık 55.000 yabancı ülke vatandaşı Green Card sahibi olmaktadır.Çekilişi kazanan kişiler ABD'de sürekli oturma ve çalışma izni, diğer adıyla Yeşil Kart ( Green Card ) kazanmış olur.

Yeşil Kart'ın kazanılması durumunda Türk vatandaşlığınız devam ederken, Amerikan vatandaşlarının yararlandığı birçok haktan da faydalanma hakkınız olur. 

Green Card aldıktan 5 yıl sonra dileyen Yeşil Kart sahibi, Amerikan vatandaşlığına başvurabilir ve tam vatandaşlık alabilir.

Şayet lise veya lise dengi okul mezunu iseniz, iş tecrübesi aranmayan Green Card başvurusunda her ülkenin şansları eşittir.

Hiçbir ücret talep edilmeden bilgisayar ortamında gerçekleştirilen çekilişte sadece kazananlara resmi göçmenlik Bürosunun web sitesinden kazandığına dair bilgi verilir.

Başvuru formunda sizden tüm ailenizin ve sizin fotoğraflarınız istenir.

Başvuru için başka bir belge istenmez; başvuru numaranızı bir yere kaydedin size gerekli olacaktır.

Eğer talihlilerden biri siz olabilirseniz bazı evraklar istenir.

Bu aşamada başvuru esnasında belirttiğiniz özelliklere dair belgeler istenir.

Önceden belirlenmiş olan hastanelerden sağlık raporu istenir.

Sizinle ilgili güvenlik soruşturması yapılır.

Bütün aşamaları geçerseniz, size Amerika'da 5 yıl kalma hakkı verilir.

Şayet bu 5 yıl süresince herhangi bir kötü olaya karışmazsanız o zaman sizin sürekli vatandaş olabilme süreciniz başlar.

Öğrenciler İçin;

ABD'deki Devlet Üniversiteleri, Green Card sahibi öğrencilerin öğrenim ücretlerinde %80'e varan indirimler yapabilir.

Ayrıca Green Card sahibi bir öğrencinin Amerikan hükümetinden burs ve kredi alma şansı diğerlerine oranla daha yüksektir.

Eğitim gördüğünüz süre içinde Green Card'ın size sağladığı çalışma ve oturma izninden faydalanarak hem çalışıp hem de okuyabilirsiniz.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...