Hamile Nasıl Olunur?

Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Pek çok insan pek çok nedene bağlı olarak hamile kalmak isteyebilir. Kişinin yaşı ilerledikçe bu isteğin arttığı gözlenir. Hayat paylaştıkça güzel olduğu için; kişinin sırtını dayayabileceği, gözünden sakınacağı bir kişi olması fikri neredeyse her insanın içini ısıtan bir fikirdir.

Elbette hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak hem mükemmel hem de zorluklara sahip bir süreçtir. Çok normal bir şey gibi gelse de bazı durumlara bağlı olarak hamile kalınamayabilir. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa birkaç şey öğrenerek hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

Hamile kalmanın yolları nelerdir? Nasıl hamile kalınırBebek nasıl yapılır? Kadın nasıl hamile kalır? Hamile kalmak için ne yapmalı?

Hamile Nasıl Olunur?

Her kadın ergenlik döneminden itibaren adet görür. Adet görülmesi küçük yaşlarda bir anlam ifade etmeyebilirken yaş ilerledikçe anlam ve ciddiyet kazanır. Çünkü yaş ilerledikçe adet döngüsünün hamile kalmak üzerine etkisi anlaşılabilir hale gelir.

Adet bir döngü içerisinde görülür. Bu döngü hormonlarla kontrol edilir. Vücut üreme hücresi olarak yumurta üretir. Herhangi bir cinsel ilişki içerisinde yumurtanın döllenmesi gerçekleşmezse bu yumurta kanla birlikte atılır. Bu süreç de adet döngüsü olarak bilinir.

Hamile kalma biyolojik olarak yumurtanın sperm tarafından döllenmesi olarak bilinir. Cinsel bir ilişki içerisinde, erkeklerin üreme hücresi olan sperm yumurtaya ulaşabilirse döllenme gerçekleşir. Bu ilişkiler içerisinde kimi zaman spermin niteliğine bağlı olarak döllenme gerçekleşmeyebilir. Kimi zaman da döllenmiş olan yumurta annenin rahmine tutunamayabilir. Bu gibi problemler aşılamıyorsa, bir yılı aşkın süredir hamile kalınamıyorsa tıbbi olarak bir tedavi görülmesi uygundur.

Hamile kalmanın doğal yolu adet döngüsünün takip edilmesidir. Adet döngüsü genellikle her ay görülür. Adet döngüsünde yumurtanın oluşturulduğu evre döngünün on dördüncü gününe rast gelmektedir. Bu döngü şu şekildedir: Yumurta on dördüncü günde oluşturulur ve birkaç gün vücutta kalır. Hamile kalınabilmesi için önemli olan günler 12.-15. günlerdir.

Hamile Nasıl Olunur? 1

Eğer bu günlerde cinsel ilişki yaşanırsa hamile kalma şansı çok fazladır. Çünkü vücut bu süreçte kendini hamileliğe hazırlar. Bu süreç içerisinde herhangi bir cinsel ilişki yaşanmazsa döngünün sonuna kadar vücudun eski haline getirilmesi sağlanır. Bu işlem hormonlar kontrolünde gerçekleşir. Yumurta atılır. Kalınlaşan rahim içi parçalanır. Her şey başa döner. Döngünün başında hormon seviyeleri değişerek yumurta oluşumu uyarılır.

Anlatılan sürecin önemini kavrayan bir kadın, adetini takip ederek yumurtama günlerini tahmin edebilir. Bunun için kendisi bir takvim oluşturabilir, bir doktordan yardım alabilir, telefonuna veya bilgisayarına çeşitli uygulamalar indirebilir. Bu şekilde yumurtlama gününün öncesinde ve sonrasında çokça ilişkiye girerek hamile kalma şansını arttırabilir.

Başarılı bir takvim oluşması iyi takip edilen birkaç ay sonrasında gerçekleşir. Yumurtlama gününün geldiğini birkaç fiziksel belirti ile de saptayarak tahminlerinizi güçlendirebilirsiniz. Yumurtlama günlerinde akıntınız artacaktır. Eğer, normalde de akıntınız çok fazla ise akıntının özelliklerine göre bu zamanı kavrayabilirsiniz.

Hamile Nasıl Olunur? 2

Bu akıntı normalden daha şeffaf ve ince görünür. Bu farkı kavrayamıyorsanız kimi zaman gelen karın sancılarından, şişen göğüslerinizden de yumurtlama döneminde olduğunuzu anlayabilmeniz mümkündür. Bu dönemde cinsel ilişkiye girdikten sonra hemen duşa girmek yerine bir süre yaklaşık olarak yarım saat beklemeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.

Bir seneyi aşkın süredir hamile kalmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyorsanız tıbbi yöntemlere başvurmalısınız. Tıbbi yöntemlerden en bilineni tüp bebek tedavisidir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak başarılı olma oranını her geçen gün arttıran tüp bebek tedavisi pek çok çiftin yüzünü güldürmektedir.

12 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...