Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Hamile yogası hamileliğin her döneminde yapılabilir. Yoga genel anlamda yorucu hareketler içermese de hamile bu konuda ekstra dikkat etmeli yorucu hareketlerden kaçınmalıdır. Haftada 2-3 kez ve maksimum 1 saat hamile yogası yapmak idealdir.

Hamile yogasına başlarken yoganın genel kuralı olan nefes egzersizine burada da önem veriyoruz. Minderde bağdaş kurup oturma ile başlayabiliriz haydi bakalım Önce diyafram nefesi ile başlıyoruz. Sağ elimizi karnımıza koyalım.  Her nefes alışverişte vücudumuza daha fazla oksijen alarak bebeğimize daha fazla oksijen iletilmesini sağlıyoruz.Yani yaptığımız bir hareketi vücudun her iki tarafında aynı sayıda yapıyoruz.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Hamile yogasının hamileye faydaları nelerdir?

  • Fiziksel değişim·        
  • Psikolojik değişim

Hamile Yogası Fiziksel değişim: Hamilenin bedeni hamilelik sürecinde değişmekte. Buna bağlı olarak alt karın bölgesindeki organlar yer değiştirir ve sindirim sistemi değişir. Fiziksel olan değişimlerde hamile yogası kadının duruşunun düzelmesine ve omurganın dengelenmesine yardım eder. Normal doğumu kolaylaştırır.

Hamile Yogası Psikolojik değişim: Hamile kadın ilk doğumunda ne ile karşılaşacağını bilemez ve stresli olur. Çalışan bayanlarda ise yorulma etkeniyle beraber hamilelik süreci ve doğum ile ilgili endişesi olur. İşte bu durumda hamile yogası annenin pozitif düşünmeye, rahatlatmaya, daha huzurlu, neşeli ve eğlenceli bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcı olur.

Hamile yogasına ne zaman başlanmalıdır?

Hamile yogasına ideal başlama zamanı hamileliğin ilk üç ay sonrasıdır ve hamilelik süresince yapılabilir. Ancak kesinlikle uzmanla çalışılmalıdır.Yoga hamilelik dönemindeki anneyi dayanıklı, bağışıklık sistemi güçlü, duruşu düzgün, sindirim sistemi sağlam yapmakta, böylelikle bebek de anne karnında aynı anne gibi güçlü ve dayanıklı olmaktadır.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

https://nasil.bildirim.net/o491349093.js