Hamilelik Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Hamilelik; erkekten gelen spermle kadının yumurtalığından atılmış olan yumurtanın, döllenmesinden doğuma kadar geçen toplam da 40 hafta süren (40*7=280 gün) dönemdir. Anne olmak için sabırsızlanan adayların her değişimlerini hamilelik belirtisi olarak görme eğilimleri vardır.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

  • yorgunluk
  • bulantı
  • baş dönmesi
  • akıntı
  • aşerme

Hamilelik Zamanının Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Hamilelik hesaplaması için, yumurtlama tarihinin belirlenmesi gereklidir. Ovulasyon (yumurtalama) günü hesaplama adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet başlamadan yaklaşık 14 gün(2 hafta) önce gerçekleşir. Ancak, adet araları düzensiz olan bayanlarda bu dönemin hesaplanması oldukça zordur. Yine gebelik tarihini hesaplayabilmek için adet olunan ilk ve son günü de bilmek gereklidir.Düzenli adet gören bayanlar için adetten sonraki 12. günden itibaren gebe kalma riski yüksektir. Bunun için 12. günden sonra sık sık olmamak koşulu ile 2-3 günde bir ilişkiye girmek hamilelik ihtimalini yükseltir.

Gebelik tarihinizi belirlemek için bir şablon kullanılmaktadır. Son adetinizin başlangıç tarihi, Örn; 1 0cak 2014 adet düzeniniz, 29 gün gebelik ay ve haftanız, gebelik takvimi anne adaylarının bebeklerin gelişimini izleyebilmesi için oluşturulan bir takvimdir. Heyecanlı bir bekleyiş olan gebelik dönemi boyunca doktor kontrolü altında kalmak anne adayı ve bebek sağlığı açısından önemlidir. İnternet siteleri üzerinden yapılan hamilelik hesaplama testleri gerçeğe yakın bir sonuç vermekle beraber hiçbir zaman kesin sonuç vermezler. Hamilelik boyunca ilişkiye girip girmemek halk arasında çok tartışılan bir konu olmakla beraber bebeğin sağlıklı bir ailesi olduğunu hissetmesi, anne adayında ilişkinin ardından mutluluk hormonu salgılanması açısından bakıldığında anne karnında olan bebeğin sağlıklı bir gelişim ve mutlu bir bebeklik dönemi geçirmesi için hamilelik döneminde girilen ilişki zararsızdır. 

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...