Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2016 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Hıçkırık nasıl geçer, Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz şekilde kasılmasıyla karın ve göğüs boşluğunda meydana gelen spazmlardır. Bu kasılma sebebiyle hava akciğerlere dolarken boğazdan çıkan ses kesik ve güçlüdür.

Hıçkırık çoğunlukla başladıktan birkaç dakika sonra geçer. Ancak saatler hatta günlerce süren hıçkırıklar da vardır. Hıçkırık birkaç dakika içinde geçmediyse nefesi tutarak 10'a kadar sayıp bırakmak, bir torba veya kese kağıdının içine nefes alıp vermek, 1 çay kaşığı bal veya şeker yemek iyi gelebiliyor. Ancak haftalardır süren bir hıçkırıkla karşı karşıya kalındığında muhakkak bir hekime görünmekte fayda vardır.

Hıçkırık Neden Olur?

Peki hıçkırık neden tutar? Çoğunlukla fazla yemek yemek, mideyi çok fazla doldurmak, hızlı yemek yemek, yerken hava yutmak, fazla alkol tüketimi, sigara içmek, çok sıcak veya çok soğuk sıvı tüketimi sebebiyle midede ani sıcaklık değişimi meydana gelmesi, stres ve sinirsel durumlar hıçkırık nedenleri arasında sayılabilir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Sadece yetişkinler değil, bebekler de hıçkırır. Bebeklerde hıçkırık anne babaları oldukça tedirgin eden bir durumdur. Bu durum her ne kadar anne ve babalarda endişeye sebep olsa da aslında iyiye işarettir. Çünkü bir bebeğin hıçkırması, sindirim sitemi organlarının işlevlerini yerine getirdiğine işarettir. Küçük bebeklerde hıçkırık daha çok sindirim sonrası görülür. Çünkü mide dolduktan sonra diyaframda bulunan sinirler uyarılır ve bebekte hıçkırık refleksi oluşur.

Hıçkırık Nasıl Geçer? 2Bebeklerde hıçkırık emzirilerek geçirilebilir. Fakat emzirme sonrası hıçkırık hala devam ediyorsa bebeği bir süre dik konumda tutarak sırtını okşayabilirsiniz. Hıçkırık geçmiyorsa bebeğe az bir miktar su içirilebilir ve hatta bir yudum limon suyu verebilirsiniz. Ekşi limon suyunu içen bebekler bir anlığına nefesini tutar ve bu da diyaframı rahatlattığı için hıçkırık kesilir. Ancak limonun Ph değeri ve asit oranının yüksek oluşu sebebiyle bu yöntem pek önerilmez.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...