İBB Trafik Nasıl Kullanılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2014 Ekleyen: AyçaAnlık trafik bilgisine bulunduğunuz her yerden ulaşma  imkanınız var artık. İstanbul trafiği malum, yoğunluk hat safhada hele ki bir de yol çalışmaları varsa trafik çilesi içinden çıkılamaz durumlara yol açabilmekte. Günü birlik iş gezilerimizin trafik yüzünden saatler almasından dolayı İstanbul toplantılarını farklı şehirlere kaydırdığımız olmuştur. Fakat Bu güzel uygulama sayesinde İstanbul’un semtlerine hem alternatif yol imkanları görülebilmekte hem de yoğun trafiğe kapılma riski ortadan kalkmış bulunmaktadır.

İBB Trafik Kullanımı:

1,5 milyona yakın kullanıcısı olan İbb trafik yağmurlu havalar da bile en büyük kurtarıcı.175 noktadan trafik görüntüsü alınabilmekte.607 adet ölçüm dedektörü sayesinde trafik yoğunluk haritası ile yoğunluk bilgileri alınabilmektedir.

Uygulamayı kullanabilmeniz için İos uygulamasına sahip  veya  Android kullanıcısı olmanız yeterli. Öncelikle cep telefonunuzla uyumlu app marketlerden İbb trafik uygulamasını  telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir. Kullanımı Türkçe olup gayet kolay ve pratiktir. Uygulamayı indirdikten sonra başlangıç ve bitiş yani gitmek istediğiniz güzergah bilgilerini sağ en üstteki saat ikonuna tıklayarak giriyorsunuz. Dilerseniz ‘P’ harfini taşıyan ikona tıklayarak güzergahınızdaki ve gideceğiniz mevkideki otopark bilgisine ulaşabilirsiniz. Artı ve eksi ikonlarına tıklayarak ana ekrandaki haritadan isteğiniz büyüklükte görünüm sağlayabilirsiniz. Lokasyon ikonuna tıkladığınız takdirde bulunduğunuz konumu görme şansını elde etmiş olacaksınız.

Sol altta bulunan kulak şeklindeki ikona tıkladığınız takdirde görüntülü konuşma şansı elde ediyorsunuz. Genel itibari ile işitme engelliler düşünülerek tasarlanmış bir özellik olup, hafta içi ve cumartesi günleri saat 7.00 -23.00 saatleri arasında kullanabilirsiniz.

Alt sağdan ikinci ikon yani üçgen içindeki ünlem işaretli ikon sayesinde gideceğiniz güzergahta meydana gelen kazaları görebilme ve bakım onarım çalışmaları hakkında bilgi alma şansına sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda kaza ya da onarım çalışmalarına dair bilginin geçtiği bölüme tıklarsanız sizi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sayfasına yönlendirmekte ve ayrıntılı bilgi almanızı sağlamaktadır.

Son olarak ta sağ altta bulunan kamera ikonuna tıkladığınız takdirde size bulunan tüm kameraların yerini gösterebilmektedir. Harita üzerindeki işaretlenmiş kameralara tıkladığınız anda yol durumunu bizzat görebileceksiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi İstanbulluların kabusu haline gelen trafik sorunu büyük ölçüde yarar sağlamış bulunmaktadır.

İBB Trafik uygulamalarına ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz (Link bilgileri trafik kontrol merkezinden alınmıştır.)

iOS uygulamalar için :
Apple Store

Android Uygulamalar için;

Google Play

Windows Phone için;
Windows Phone App Store

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...