İdeal Bebek Odası İçin 6 Tavsiye

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2016 Ekleyen: Elenur GÜNEŞ


  1. Öncelikle odanın genişliği 15-25 metrekare olmalı ve en az bir penceresi olmalıdır. İçeriye yeterli derecede güneş ışığı girmeli ve hava almalıdır. Güneş ışığı olmalı fakat hafif bir loşluk sağlanmalı. Avizeden yansıyan ışık fazla olmamalı, avizenin boyutu ufak olmalı, beyaz veya sarı ışık tercih edilmelidir. Gece için ışığı az gece lambaları tercih etmelisiniz.
  2. Odanın rengine gelince pastel renkler tercih edilmelidir. Mavi ve yeşil renklerin sakinleştirici özellikleri vardır. Oda fildişi, buz rengi veya opak renklerde de olabilir.
  3. Bebek odasında kullanılacak eşyalar sağlıklı ve kolay temizlenebilen eşyalar olmalıdır. Özellikle halı konusuna dikkat edilmelidir. Araştırmalara göre odada halı konulmaması daha hijyeniktir. Halı, odadaki nemi emeceği için özellikle alerjik bünyeli bebeklerde nefes almayı güçleştirdiği için tercih edilmemelidir. Temizliği kolay laminant parke döşenebilir. Oyuncakların tüylü oyuncaklar olmamasına dikkat edin. Yine yapılan bazı araştırmalarda metal malzemelerin manyetik alan ürettikleri saptanmış, bebeğin yorgun hissetmesine neden olacağından uyku sorunu yaşayacağını belirtmişlerdir. Bu nedenle odadaki mobilyaların ağaç malzemelerinden üretilmiş olması sağlık açısından daha uygun olacaktır.  Mobilyaların kenarlarının sivri çıkınlarının olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde bebek büyüdüğünde çarpma riski yaşanabilir. 
  4. Size tavsiyelerimizden biri de, bebeğin odasında mutlaka derece olmalı ve oda sıcaklığı kontrol edilmelidir. 
  5. Bebeğin karyolasını alırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Yatağın korkulukları en az 60 cm olmalı, bebek büyüdüğünde de yataktan atlayamayacak yükseklikte olması çok önemlidir. Ayrıca yatak karyolaya tam oturmalı, bebeğin başını ya da kolunu sıkıştırabileceği boşluklar bulunmamalıdır.  Yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır. En uygunu yarı ortopedik yataklardır. Kullanılan malzemelerin pamuktan yapılmış olması en sağlıklı olanıdır.
  6. Bebek telsizi evde daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Bebek ağladığında sesini duyup hemen yanına gidebilirsiniz.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...