İkindi Namazının Farzı Nasıl Kılınır?

İkindi namazının farzları nelerdir, Namazı nasıl kılınır

Namaz İslam’ın şartlarından biridir.

İkindi namazı saati öğlenin bitiminden güneş batıncaya kadar olan zamandır.

İkindi Namazı Kılınışı;

  1.  Rekat; Niyet, Tekbir, Subhaneke , Euzu-Besmele, Fatiha, Ruku, Secde
  2.  Rekat; Besmele, Fatiha Suresi, Ruku, Secde, Tahiyyat, Salli – Barik
  3.  Rekat; Subhaneke, Euzu-Besmele, Fatiha, Ruku, Secde
  4.  Rekat; Besmele, Fatiha, Ruku, Secde, Son oturuş, Tahiyyat, Salli-Barik, Rabbena, Sağa ve Sola selam verilir.

Farzının Kılınışı;

Niyet ettim Allah rızası için bugün ikindi namazının farzını kılmaya denir ve niyet edilir. ''Allahuekber'' denir ve eller bağlanır.

Ayakta Sırası İle;

Subhaneke, Euzu Besmele, Fatiha, kurandan sure duaları okunur. ''Allahuekber'' denip rukuya varılır. ''Semiâllahü Limen Hamideh'' diyerek ayağa kalkılır. Ayakta ''Rabbenâleke'l-ham'' denir. ''Allahuekber'' diyerek secdeye varılır. ''Allahuekber'' diyerek oturuşa geçilir ve ''Allahuekber'' diyerek ikinci rekat için ayağa kalkılır.  

İkinci Rekatta Sırası İle;

Besmele okunur Fâtiha Suresi okunur. Kurandan bir sure daha okunur. ''Allahuekber'' diyerek rukuya varılır. 3 kere ''SübhanâRabbiye' l-azîm'' denir ve ''SemiAllâhü  Limenhamideh'' diyerek ayağa kalkılır. Ayakta ''Rabbenâleke'l-hamd'' denir sonrasında ''Allahuekber'' diyerek secdeye varılır. ''Allahuekber'' diyerek secdeden kalkıp oturulur. ''Allahuekber'' diyerek iki kere secdeye vardıktan sonra ayağa kalkılır ve eller bağlanır üçüncü rekata geçilir.

Üçüncü Rekatta Sırası İle;

Besmele okunur. Fâtiha Suresi ayakta okunur. ''Allahuekber'' diyerek secdeye varılır. ''Semiâllahü Limen Hamideh'' diyerek kalkılır ve ayakta ''Rabbenâleke'l-Hamd'' denir. ''Allahuekber'' deyip secdeye varılır. ''Allahuekber'' diyerek secdeden ayağa kalkılır. Eller bağlanır ve 4. Rekata geçilir.

Dördüncü Rekatta Sırası İle;

Besmele okunur. Fâtiha Suresi okunur ve rukuya varılır. ''Semiallâhü Limen Hamideh'' diyerek rükûdan kalkılır ve ''Rabbenâleke'l-hamd'' denir. ''Allahuekber'' diyerek secdeye varılır. ''Allahuekber'' diyerek secdeden kalkılır. Sonrasında, önce başı sağa ve sola çevirerek ''Esselamüaleyküm ve Rahmetullâh'' denir. Sonra başı sola çevirerek ''Esselamüaleyküm ve Rahmetullâh'' denir.

İkindi Namazının Farzında Okunacak Dualar:

Subhaneke, Fatiha, namaz suresi her namazı kılmadan önce abdest almak gereklidir ve namazlar yönümüzü kıbleye çevirerek kılınır. Kadınlar ve erkekler içinde edep yerlerini ve hatlarını örten temiz ve özenli kıyafetler giymek gerekir.


Bir yorum bırakın


·