İnternet Hızımı Nasıl Ölçerim? Speedtest Nasıl Kullanılır?

Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2014 Ekleyen: Melih M


İnternet hızı yani internetin kaç Mbps olduğu, saniyedeki megabit değeridir. Ve bu hız ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli bir bağlanma gücümüz vardır. Şuanda mobil telefonlarımız için de özellikle reklamlarda çok fazla gördüğümüz,  internet hızımız şu kadar, takılmadan internete girebilirsiniz gibi ibareler hepimizin dikkatini çekiyordur. Bugünde evimize internet alacaksak, en çok bu hıza dikkat ediyoruz. Mobil telefonlarınızda uygun programları indirerek internet hızınızı ölçebilirsiniz. Bilgisayarlarınızda birazdan bahsedeceğimiz şekilde kendi uygun göreceğiniz sitelerden hızınızı ölçebilirsiniz.

Hızınızı ölçebilmek için, TTnet’in kendi sayfasında hat hızınıza ve bulunduğunuz bölgeye göre bir sorgulatma sistemi var, dilerseniz buradan hızınızı ölçebilirsiniz.  Hız testi TTnet yazarsanız karşınıza çıkacak olan sayfadan bu bahsettiğimiz ölçümü gerçekleştirebiliyorsunuz.

İnternet Hızımı Nasıl Ölçerim

Hız testi yaparken dikkat etmemiz gereken nokta, internet üzerinde bir işlem yapmıyor olmamız, internet üzerinde açık programların bulunmaması. İnternet bağlantısını yoğun bir şekilde kullanmıyor olmamızdır.

Sadece TTnet değil Google üzerinden aratarak, birçok hız ölçüm sitesi üzerinden hızınızı ölçebiliyorsunuz. Hızınızı ölçmeden önce karşınıza çıkacak bazı uyarıları dikkate almanız gerekiyor. Öncelikle bilgisayarınızın kablosuz bağlantısını kontrol etmelisiniz, modeminiz üzerinden internete bağlanan başka cihazlar varsa onlarında internet bağlantısını kesmeniz gerekiyor. DNS ayarlarınızın çalıştığınızdan emin olmanız gerekiyor. Antivirüs programları hız testlerinizde hatalı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlayabilir. Kapatma şansınız var ise bu programları da kapatmalısınız. Hiçbir programın indirme yapmadığını kontrol etmelisiniz.  Sadece hız testini yapacağınız sitenin internet üzerinde açık olması gerekir ve böylece hız testinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra, hızınızı test edeceğiniz sitede hız testine başlayabilirsiniz.

Speedtest Nasıl Kullanılır

 

Speed Test ile;

İnternete bağlanma hızınızı,

Download (indirme) hızınızı ölçerek; bilgisayarınıza internetten veri indirme hızınızı,

Upload (yükleme) hızını ölçerek; bilgisayarınızdan dosyaları gönderirken kazanılan hız ölçülür.

Hız testinde, bilgisayarınızın performansı da önemli bir yer teşkil etmektedir.

İnternet bağlantınız için kullandığınız adsl ve internet bağlantısı sağlayıcı firmalara göre, o firmaların size sunduğu alt yapılar, fiber internet desteği gibi unsurlarla kayıt olurken dikkat etmeniz gereken özelliklerdir.

Bu program ile, bağlantı hızınızı, internet kullanım bilgilerini ve indirme, yükleme grafiğinizi haftalık ve aylık olarak ölçebilirsiniz.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...