İshal Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2016 Ekleyen: Zeynep T.


İshal nasıl geçer, dışkının gevşek ve kıvamı yumuşak hatta oldukça sulu olması olarak ifade edebileceğimiz ishal, kişiyi hem halsiz bırakan hem de yaşamsal kaliteyi düşüren bir sağlık sorunudur. İshal basit sebeplerle ortaya çıkabileceği gibi, ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Normal seyirde bağırsaklar yiyeceklerdeki suyu çektiğinden dışkı normal katılığa ulaşır. Ama bazı durumlarda alınan besinler bağırsaktan oldukça hızlı geçer ve suyu tam olarak çekilmez. İshalde karın ağrısı, bulantı ve şiddetli kramplar da görülebilir. İshalin sık görüldüğü bir yaş aralığı yoktur. Her yaştan insanda görülebilir. Senede iki kez ishal olmak normal kabul ediliyor ama daha sık ishal olmak, bir hekime görünme gerekliliğini doğurabilir. Peki acaba ishal neden olur? İlk akla gelen bozuk besinlerdir. Bozulmuş, bayatlamış, ağır ve aşırı yağlı yiyecekler, bağırsaklarda bozulmaya yol açabilir. Bunun haricinde alkol tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar, laktoz intoleransı, kirli ve mikroplu suların tüketimi ve buna benzer sebepler ishale sebep olabilir. Ancak ishal vakaları uzun zamana yayılıyorsa, sık aralıklarla tekrarlıyorsa, sıvı kaybı had safhadaysa, ateş yapıyorsa, dışkıda kan varsa mutlaka hem de olabildiğince acil olarak hekime başvurmak gerekir. Zira bu belirtiler ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bilhassa yenidoğanlarda ve küçük çocuklarda ishal görüldüğünde vakit geçirmeden hekime danışmak gerekir.

İshale Ne İyi Gelir

Ciddi bir sebebe bağlı olmayan ishallerde alınacak önlemler ve tedavi şekilleri de kolaydır ama bir o kadar da etkilidir. İshali ne geçirir sorusuna verilecek yanıtların içinde pek çok yiyecek ve içecek sayılabilir. İshal vakalarında olabildiğince posalı gıdalar tüketmek, kabukları soyulmuş elma, yoğurt, ayran, rendelenmiş havuç, haşlanmış pirinç lapası, haşlanmış patates, patates püresi benzeri gıdalar hem temini kolay, hem de ishale son derece iyi gelen besinlerdir. Bilhassa yoğurt mutlaka tüketilmelidir. Yoğurtta bulunan bakteriler bağırsakları mikroplardan arındırır, bir anlamda sterilize eder. İshale iyi gelen şeyler nedir sorusunun yanıtlarından biri de gül, kestane, şeftali yapraklarının kaynatılarak içilmesi de denilebilir. Bir de ishali ne keser biliyor musunuz? Demli çay. Pek çok kişi ishale demli çayın iyi geldiğini bilir ve gerçekten de etkili bir yöntemdir.

İshali ne keser sorusunun cevabını bilmek kadar, ishal durumunda nelerin yenmeyeceğini de iyi bilmek gerekir. İshal vakalarında Brüksel lahanası, peynir, kepekli diyet bisküvileri, karbonhidrat ağırlıklı besinler, kepekli ekmekler, ayva, enginar, süt ve yağ içeren besinler, baharatlı ve acı gıdalar, çiğ sebzeler, çikolata, lahana, ağır yağlı yemekler ve kızartmalar tüketilmemelidir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal olmuş birinin en sık sorduğu sorular şunlardır: ishali ne geçirir ve ishale iyi gelen şeyler nelerdir?

İshal sürecinde vücut çok fazla tuz ve su kaybeder. Bunun için temiz içme sularından yeterince tüketmek gerekir. İshal şiddetli ise ve uzun sürdüyse mutlaka hekime görünmek gerekir. Peki yetişkinlerde ishal nasıl geçer, ne yiyip ne içmek gerekir bir bakalım.

Su dışında tuzlu ve şekerli içeceklerin tüketimine de ağırlık verilmelidir. Tuz sıvı kaybını önler, şeker ise tuzun emilimini kolaylaştırır. Yağ eklenmeden hazırlanmış tavuk suyu çorba ve sporcu içecekleri içilebilir. İshale iyi gelen şeyler arasında tuzlu elma suyu da sayılabilir. Elma suyunun içine 1 çay kaşığı tuz ilave ederek içebilirsiniz.

Doğal maddeler, bazı meyve ve sebzeler ve evde hazırlayabileceğiniz basit yemekler doğal ishal ilacı vazifesi görür.

 • Yetişkinlerde ishal nasıl geçer sorusuna yanıt olacak maddeleri şöyle sıralayalım:
 • Havuç, limon ve nar ishale iyi gelen şeyler arasında sayılabilir.
 • 1 litre suda kurutulmuş adaçayını demleyerek içebilirsiniz.
 • Gül yapraklarını çay gibi demleyerek suyunu içebilirsiniz.
 • Pirinç lapası ishal ilacı olarak hayli faydalıdır.
 • Yabani armutu pişirerek yediğinizde ishalinizde azalma göreceksiniz.
 • Böğürtlen de ishale iyi gelen şeyler arasındadır.
 • Kızılcık, ishal kesici olarak bilinir ama dikkat edilmezse fazlası kabızlığa yol açabilir.
 • Kestane ağacı yapraklarını kaynatıp suyunu içebilirsiniz.
 • Misk otu kökünün kaynatılarak suyunun içilmesi durumunda ishali kestiği söylenir.
 • Arpayı suda kaynatarak elde ettiğiniz sıvının da ishal üzerinde olumlu etkileri vardır.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...