Jailbreak Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2015 Ekleyen: Esin Büşra BekçeApple JailBreak yapılan iPhone'ları garanti dışı bırakıyor.

Android eko sisteminde ise Oppo, OnePlus One, Vivo gibi firmaların Root erişimi sonrası garantinin devam etmesine izin vermeleri ise açıkçası gıpta ile bakılan bir ayrıcalık olmaktadır.

Apple'ın iOS İşletim Sistemi yüklü cihazlarına dayattığı kısıtlamalardan kurtulmak için uygulanan yöntem anlamında kullanılır.

Jailbreak, iOS kullanıcılarına resmi Apple App Store'da bulunmayan ve / veya kısıtlamalar dolayısıyla eklenemeyen ek uygulama, eklenti ve temaları indirme imkanı sağlayarak, kullanıcıların işletim sistemine " root " erişimi olanağı sağlamaktadır.

Jailbreak'li cihazlar, App Store, iTunes gibi uygulamaları kullanabilmekte ve telefon görüşmeleri yapmak gibi diğer normal faaliyetlerine devam edebilmektedir.

Jailbreak'in ana nedenlerinden biri de; Apple ve App Store tarafından sağlanan sınırlı sayıdaki özelliği genişletmektir.

Birçok Jailbreak aracı, Jailbreak'li aygıtlarda yazılım bulmaya ve yüklemeye yarayan doğal bir iOS APT İstemcisi olan Cydia'yı otomatik olarak yükler.

Jailbreak işlemi sadece Windows bilgisayarlardan yapılabiliyor.

Ama bir MAC kullanıcısı da kolaylıkla bu işlemi yükleyebiliyor.

Jailbreak işlemini gerçekleştirmeyen bir kullanıcıya " Jailbreak nedir? " sorusunu sorduğunuz zaman genelde alacağınız ilk cevaplar " Şu paralı uygulamaları bedava yükleyen şey değil mi? " ya da  " Cydia, Installous falan işte... " tarzı cevaplar olacaktır.

Öncelikle Jailbreak işlemi uygulamaları ücretsiz olarak yüklemek için hazırlanmış bir çözüm değildir.

Instaollus, iPASTORE, AppAddict, Zeusmos tarzı uygulamalar bu işlemi gerçekleştirmek için Jailbreak işleminden faydalanarak hazırlanmıştır ancak Jailbreak korsan yazılımdan ibaret değildir.

Hatta Jailbreak hazırlayan birçok geliştirici korsan yazılıma karşıdır ve bunu da her fırsatta dile getirirler.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...