Kadir Gecesi Nasıl Dua Edilir?

Yayınlanma Tarihi: 7 Aralık 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Kadir Gecesi İslam inancına göre kuranın Allah tarafından Cebrail aracılığı ile Peygamber Efendimize nur dağı hira mağarasında vahiy edilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesinden Kur'an' da Kadir Suresinde bahsedilir. Bizler Kur'an aracılığı ile kadir gecesini biliyoruz.

Kadir sözlük anlamı şeref olan bir sözcüktür. Kur'an' da kadir gecesinin anlatıldığı Kadir Suresin' de şöyle buyrulmuştur.

Kadir Gecesi Nasıl Dua Edilir

Şüphesiz ki Biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. (Ey Resulüm!) Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.

Melekler ve ruh - Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler de inerler.

O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (KADİR SURESİ) 

Kadir gecesinin tam ne zamana denk geldiği bilinmez, bilinemez ancak kadir gecesinin ramazan ayının 26 veya 27. gecesine denk geldiği tahmin edilmektedir.

Hira mağarasında olan Peygamber Efendimize bir ramazan akşamı ibadet ederken Allah'ın aracılığı ile Cebrail gelip ilk ayeti vahiy etmiştir.

Cebrail ‘oku’ dedi Peygamber Efendimiz ben okuma bilmem ki ne okuyacağım diye sordu.

Cebrail ise bunun üzerine ona Alak suresinin ilk beş ayetini vahiy etti; Yaratan Rabb'inin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabb'in sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir.

Kadir gecesi ilk vahiyin gelmesi açısından çok önemli bir gecedir.

O gece ettğimiz bütün dualar kabul olur.

Yürekten edilen her dua her zaman kabul olur ancak kadir gecesin de edilen dua her zaman çok daha kıymetlidir.

Kadr Suresi

Bismillahirrahmanirrahim

İnnaaenzelnâhü fî leyletilkadr.

Ve maaedrâkemâleyletülkadr.

Leyletül kadri hayrünminelfişehr.

Tenezzelülmelâiketüverrûhufîhâbiiznirabbihim.

Min külli emrin selâm. Hiyehattâmatla'ılfecr.

Kadr Suresi Anlamı;

Hakikat, biz onu (Kur'anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazlu şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır.

Kadir Gecesi dua ederken Kadr Suresi okunmalı, o günün gecesi ve gündüzü dua ederek geçirilmeli, Kur'an-ı Kerim ve ilmihalden birkaç sayfa okunmalı, sadaka vermeye dikkat edilmeli,

Kadir Gecesi alametleri deniz suları bir anlık tatlı olur, hava pırıl pırıl ve yıldızlar yakın olur, hava ne soğuk ne sıcak olur, tatlı ve sert olmayan bir rüzgar eser.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...