Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Öncelikle önlem amacıyla yazımıza başlarken belirtmek isteriz ki şu an kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ALO 184 ya da 112 acili aramalı hemen yardım çağırmalısınız.

Ülkemizde erkeklerin karşılaştığı en büyük sağlık risklerinden birisi koroner kalp hastalıklarıdır. Sağlık bakanlığının yaptığı açıklamaya göre koroner kalp hastalıklarından ölüm oranı tüm ölümler içinde yüzde 43 ile ilk sırada yer almaktadır.Türkiye’de koroner kalp hastalıklarından ölümlerin,  45-74 yaş grubu için Avrupa ülkeleri arasında, en yüksek seviyelerde olduğu belirtilmektedir.

Kalp rahatsızlıklarının en başta,  yaşa ve cinsiyete bağlı olduğunun, erkeklerde kadınlardan yaklaşık 10 yaş erken başladığı ve oran olarak daha yüksek olduğu dikkat çekmektedir ve her on yaşta bir hastalığa yakalanma riskini yaklaşık 2 -2,5 kat arttığı bilinmektedir. Peki bu kadar tehlikeli olan kalp krizi nasıl anlaşılır?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi sinsidir, çoğunlukla sessiz gelişir ve birden ortaya çıkar. Kalp krizinin ilk ortaya çıkış şekli göğüs ağrısıdır ve bu kalp krizinin kendisidir. Nadir durumlarda önceden yaşanan hafif göğüs ağrıları büyük krizin habercisi olabilir. Mesala bunlar yürümek, merdiven çıkmak, koşmak gibi efor sarfedince ortaya çıkan göğsün ortasında baskı ve yanma tarzındaki ağrılardır.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda, diyabet hastalığı yaşayanlar ve ileri yaşlardaki kişilerde ise farklı karakterde ortaya çıkar. Hiç ağrı hissedilmez. Bazı durumlarda ani bayılmalar görülür. Kalp krizi nasıl olur belirtileri konusunda yapılan istatistiklerden çıkan sonuca göre belirtiler şöyle özetlenebilir.

  • Göğüs bölgesinde ağrı: Bu ağrı bıçak saplanmasına benzetilebilir,  3 – 4 dakika sürüp, ara ara geçip tekrar gelen bu ağrı ile göğüs ortası sıkılıyor ya da büyük bir baskı uygulanıyor gibi hissedilir.
  • Omuz ve sırt bölgesinde ağrı: Göğüste ortaya çıkan ağrı ile birlikte omuz ve sırt bölgesinde sızlama şeklinde ağrı olabilir.
  • Karında Ağrı: Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan ağrı midede reflü benzeri bir ağrıya sebeb olabilir. .
  • Nefes almakta güçlük: Derin nefes alamazsınız. Genelde bu durum göğüs ağrısından önce gerçekleşir.
  • Denge kaybı: Aniden gelen ağrıyla birlikte baş dönmesini yaşarsınız.
  • Terleme: Tüm bu ön belirtilerle birlikte vücut hızla ve aniden terlemeye başlar.
  • Kusma: Genelde mide bulantısı ve kusma görülür.

 

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? 1

EKG de kalp krizi nasıl anlaşılır? EKG ile kalp krizini anlamak mümkündür. Göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye gelen hastanın çekilen  EKG’sinde çizginin bir bölümü olması gereken yerden yukarı kalkmış olduğu gözlenir. Bir kalp atımının çizgisinin ST diye bilinen yatay bölümü, olması gereken yerden yukarıdaysa kalp krizinin başlamış olma ihtimali yüksektir. Bu tarz kalp krizlerine ST yükselmesiyle seyreden kalp krizi adı verilir.

Kalp krizi nedenleri çeşitlidir. Bu nedenlerin çoğunu kamuoyu olarak biliriz ancak hatırlatmakta fayda var çünkü damar tıkanıklığına dolayısıyla kalp kirizine neden olan bu faktörlerin çoğu aslında kontrol altına alınabilir: En başta sigara kullanımı olmak üzere, aşırı kilo ve obezite, sağlıksız beslenme, hareket eksikliği, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon kalp krizini hazırlayan faktörlerdir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? 2

Kalp Krizi Nasıl Geçirilir? Eğer kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ya da yanınızda biri kalp krizi geçiriyorsa hemen yazımızın başında da belirttiğimiz numaralardan acil yardım çağırın ya da en yakın hastaneye götürün. Götüremeyecek durumdaysanız, yardım gelene kadar hastayı yere yatırın ve bacaklarını yukarı kaldırın, altına yükselti yaparak sabitleyin.

Üzerindeki bedenini sıkan giysileri çıkartın. Kişi kalp hastasıyla ilacını verin. Bu çok önemlidir, ölümü önleyebilir. Hemen bir bebe aspirini çiğnetin çünkü aspirin kan sulandırır. Hastayı hava alacak şekilde sıcak tutmaya çalışın.

 

31 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...