Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, kalp kasının bir bölümünün yeterli kan akışı almaması sonucu ölmesi sonucunda kalp krizi meydana gelir. Ortalama olarak orta yaşlarda olan erkeklerde daha çok görünen kalp krizi riski, kadınlara oranla daha yüksektir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

  • En temel şikayeti göğüste bir ağrı olmasıdır. Göğüs ağrısı insana kalbinin oralar da bir şey varmış gibi bir ağırlık hissettirir ve bu ağrı baskı yapan dinlenme ile geçmeyen en az 20 dakika ama saatler hatta günlerce sürebilecek bir ağrıdır.
  • Sol kolda uyuşma, uyuşmanın kola ve kalbe baskısı olur.
  • Göğüsteki ağrı hazımsızlık veya gaz olarak da kendini hissettirebilir
  • Öksürük, baş dönmesi, bayılma, kol ve kalp ağrısı, mide bulantısı da bir diğer belirtiler arasında sayılabilir.

Kalp Krizini Tetikleyen Faktörler Neler?

Aşırı fiziksel yorgunluk, öfke patlamaları, kızgınlık, alkol, aşırı kahve tüketimi, hava kirliliği ve kokain vb. tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir.  Ayrıca genetik faktörlerde kalp krizi riskini arttırabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp krizin tedavisinde ilk olarak hastaya kalp damarını genişletmek için stent takılır. Ancak, takılan stent etki etmemiş ve damarlar açılamayacak kadar tıkanmışsa byypass yapmak gerekebilir. Byypass, vücudumuzun başka bir bölgesinden alınan tıkalı olmayan damarın ameliyat ile kalp damarı olarak kullanılmasıdır. Genel de sağ veya sol bacaktan veya karın kaslarından alınan damar kalbe yerleştirilir. 

Kalp krizinin hasarsız atlatılması ve ölümle sonuçlanmaması için hastaneye zamanında yetişmek önemlidir. Saniyelerin bile önemli olduğu kalp krizin de zamanında ve yerinde teşhis hayat kurtarır. Kalp krizi geçirildikten sonra beslenme ve yaşam standardı çok önemlidir. Kalp krizinden sonra beslenme kalp krizinden sonra eğer sigara içiyorsak sigarayı kesinlikle bırakmalıyız. Stresli bir yaşamımız varsa stresten uzak kalabileceğimiz bir iş veya aile hayatına yönelmeye çalışmalıyız. Düşük veya yüksek tansiyon kalp krizinde çok riskli bir durumdur. Egzersiz yapmalı ve yağsız, tuzsuz diyet yemekleri ile beslenmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca halk arasında yaygın olarak bilinen bir durum vardır ki düşünüldüğü zaman bana da mantıklı geliyor.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın