Kalp Krizi Nasıl Olur?

Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2017 Ekleyen: admin


Kişilerin son dönemlerde yaşadıkları stresli yaşamdan dolayı yaşadıkları sağlık sorunlarından biri de kalp krizi olmaktadır. Kişiler yaşadıkları pek çok ağrının nedeni ve hangi ağrının belirtisini bilmediğinden dolayı kalp krizi belirtileri nasıl olur diye araştırma yapmaktadırlar.

Kalp Krizi Nasıl Olur? 1

Kalp krizi, kalbin ana besleyicisi olan damarları olan koroner arterler de meydana gelen tıkanmalardan dolayı kalp kasının belirli bir kısmını oksijensiz kalmasına ve kaslarda meydana gelen zedelenmelerden oluşan sağlık sorunu olmaktadır. Kalp krizine gereken tedavi yapılmadığı zamanlar da sonucu ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Kalp krizi ağrısı nasıl olur denildiğinde kişiler yaşadıkları belirtileri başka hastalıklar ile karıştırabilmektedirler. En önemli sorun da bu olmaktadır. Kalp krizinin tam olarak ne olduğunu ve belirtilerini bilmek kişilerin kendilerini daha iyi bir şekilde tedavi etmelerine ya da ne olduğunu bildiklerinden uzmanlara daha rahat anlatmalarına yardımcı olmaktadır.

Aniden gelen ve ölüm riski olan kalp krizinin hem dünyada hem de Türkiye’de en sık ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Kalp krizi yaş ile çok alakalı olmadığından dolayı kişilerin günlük yaşamlarına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yenilen yemekten, içilen içeceğe, stresli yaşama ya da buna benzer pek çok neden sonucunda meydana gelen kalp krizini tetikleyeceğinden yaşama dikkat etmek gerekmektedir. Kalp krizi belirtileri;

  • Göğüste yeri tam belli olmayan sıkışma hissi ve kramp
  • Sol kol ve çeneye doğru yayılan ağrı
  • Sol kolu hareket ettirince ağrı artışı
  • Sol elde uyuşma
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Vücutta oluşan ağrı ile birlikte soğuk soğuk terleme
  • Nefes darlığı ve kendini tekrar eden öksürük
  • Baş dönmesi ve bayılma
  • Kalpte ritim bozukluğu ve çarpıntı oluşması
  • Aşırı derecede halsizlik

Kalp Krizi Nasıl Olur? 2

Bazı kişiler bu belirtileri yaşamamaktadır. Diyabet hastalarında kalp krizi belirtileri sadece nefes darlığı ve soğuk terleme yaşamaktadırlar. Ağrı duymamak ile birlikte başka hastalıklar ile karıştırıldığından dolayı diyabet hastalarının kalp krizini anlamaları daha zor olmaktadır.

35 yaş üzeri erkekler ve 45 yaşını geçmiş menopoza girmiş kadınlar, aşırı şişmanlık ya da obezite, şeker hastalığı, sigara içilmesi, kolesterol, atar damar tıkanıklığı, egzersiz yapılmaması, genetik olarak kalp krizi geçme gibi durumları yaşayan kişilerin kalp krizi riskini yaşamamaları için günlük hayatlarına daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gizli kalp krizi nasıl olur diye sorulduğunda kişilerin aslında diğer ağrılar ile karıştırdığı ağrılardan dolayı anlamamaları normal olmaktadır. Bu sebepten kalp krizi ile ilgili durumları kişilerin önceden bilmeleri ve araştırmaları gerekmektedir.

Kalp Krizi Nasıl Olur? 3

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp krizi kendini göstermeye başladığında her faktör kendini çok hızlı bir şekilde göstermeye başlamaktadır. İlk olarak göğüs bölgesinde 20 dakika ya da daha fazla sürede ağrılar oluşmaktadır. Daha sonrasında bu ağrıya boyun, omuz ve kol da eklenmektedir.

Gittikçe artan ve yayılan ağrı nefes darlığı, öksürük, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar kendini göstermeye başlamaktadır. Diyabet hastalarında ise kalp krizi daha yavaş ve hafif ağrılar ile kendini göstermektedir. Bu durumları yaşayan kişilerin kalp krizinden şüphelenmeleri ve bir yardım istemeleri gerekmektedir.

Kalp Krizi Nasıl Olur? 4

Kalp krizi başladığı anda kişilerin telefon ile yakınlarını arayıp durumu ve oldukları yeri belirtmeleri gerekmektedir. Eğer kişiler evde ise mutlaka kapıyı açık bırakmaları ve kapıya en yakın bölgede beklemeleri gerekmektedir. Bu sayede yardıma gelecek kişi kapıyı açmak ile uğraşarak vakit kaybetmemektedir. Bir bardak suyu yavaş bir şekilde içilmesi ve başka hiçbir şeyin yiyip içilmemesi gerekmektedir. Kalp krizi anında kişilerin soğukkanlı olması çok önemli olmaktadır.

11 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...