Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 9 Aralık 2016 Ekleyen: admin


Karın ağrısı büyükten küçüğe herkesi etkileyen bir rahatsızlıktır. Üstelik birçok farklı sebebi de olabilir. Nedenini anlamak bazen zaman alabiliyor. Nedeni her ne ise, bu ağrıdan kendi başınıza kurtulmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey karın bölgenizi sıcak tutmak olmalıdır. Çünkü karnınızı sıcak tutarsanız ağrınızın hafiflediğini hatta bir süre sonra geçtiğini göreceksiniz. Çünkü ısıyı arttırma yöntemi diğer birçok ağrı için etkili olduğu gibi karın ağrısında da etkilidir. Tabi bu çok ciddi durumlar olmaması halinde geçerli olan bir yöntemdir. Karın ağrısının sebepleri arasında başka faktörlerde yer alabilir.

Örneğin sürekli olarak sigara ya da alkol kullanıyor olmak karın ağrısından büyük rol oynar. Bunun sebebi de bu iki zararlı faktörün karın zarını olumsuz şekilde etkiliyor olması ve bunun da karın ağrısına sebep olmasıdır. Karın ağrısı nedenleri arasında fazla acı tüketiyor olmak da vardır. Evet, acı seviyor olabilirsiniz fakat bunun bir ayarı olmalıdır. Sürekli olarak fazla acı tüketmek sadece karın ağrısı yapmakla kalmaz aynı zamanda midenizde yanmalara ve farklı rahatsızlıklara da davetiye çıkarır. Pul biber, farklı türdeki acı biberler, karabiber bunların başında gelirken aşırı yağlı kızartmalar yemek de yine karın ağrısının tetikleyicisidir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısından kurtulmak istiyorsanız, öncelikle karın bölgenizi sıcak tutmalısınız. Özellikle de ağrının arttığı anlarda karnınıza sıcak kompres uygulamak hem ağrılarınızı hem de kramplarını yok edecektir. Bunların yanı sıra eğer kullanıyorsanız alkol ve sigara tüketiminizi minimum seviyede tutmalı hatta ortadan kaldırmalısınız. Çünkü bunlar karın zarınıza zarar verir. Bunun yanı sıra karnınıza masaj yapmayı da deneyebilirsiniz. Çoğu zaman bunun da faydasını göreceksiniz. Özellikle de karın bölgenize sağdan sola ya da tam tersi soldan sağa olacak şekilde hafif bastırarak masaj yapabilirsiniz.

Karın ağrısını ne geçirir? Diye seçenekleri sıralarken bitki çaylarını da unutmamak gerekir. Özellikle de papatya ve zencefil çaylarının mideyi rahatlattığı kanıtlanmıştır. Zaten zencefilin hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu göz önünde bulundurursak karın ağrısına iyi geldiğine de şaşamamak gerekir. Bunların yanı sıra naneyi de unutmamalı. Yaptığınız bitki çaylarına nane ekleyerek ya da sırf nane ve içine 1-2 dilim limon atarak demlediğiniz bitki çayını karnınız ağrıdığında içebilirsiniz. Midenizi rahatlattığını ve ferahlattığını göreceksiniz.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?Neden karnım ağrıyor? Ya da karın ağrısı neden olur? Diye düşünüyorsanız ve sık sık bu ağrılara maruz kalıyorsanız o zaman beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Belki de acıyı sandığınızdan fazla tüketiyor ve pul gibi aşırı acı şeylere fazla ilgi gösteriyor olabilirsiniz. Bunların da karın ağrısı yapması son derece normaldir. Belki hayatınızdan aşırı yağlı gıdaları çıkarıp yerine daha hafifi yemekler yemelisiniz. Bol salata, sebze ya da bol meyve yemelisiniz ki mideniz hafiflesin ve ağrılar vücudunuzu terk etsin. Günde sadece dolu dolu iki öğün yemek yemek yerine sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla 4-5 öğün yiyebilirsiniz.

Çünkü öğün sayısını az tutmak uzun süre aç kalmanız ve yemek anında da fazla yemeniz anlamına gelmektedir. Bu da mideyi yormaktan başka bir işe yaramaz. Dolayısı ile karın ağrısının sebepleri arasında besleme alışkanlıkları ilk sırada yer alır. Sebze ağırlıklı ve ara öğünlerde meyve tüketerek bir beslenme programı uygular ve aşırı yağlı ve aşırı acı gıdalardan uzak durursanız zaten her şey kendiliğinden gelişecek ve sorunlarınız ortadan kalkacaktır. Bu anlamda uzmanların söylediklerine kulak vermeli ve tavsiyelerini göz ardı etmemelisiniz. Unutmayın insan vücudu çok hassastır ve ona iyi bakmak demek yaşam kalitenizi uzatmak anlamına gelir.

21 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...