Kefir Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2015 Ekleyen: Gülşah Yaman


Kefir, köken olarak Kafkas dağlarından gelen vücut için çok verimli ve sağlıklı yiyecek olarak bilinir. Dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen bu yiyecek evde de yapılır. Kefir inek koyun, keçi ve orijinal olan tüm sütlerden üretilir. Kefirin tadı hafiften ekşi olması ile bilinmektedir.

Tüketicilerin ilgisine sunulan kefir nedir nasıl yapılır sorusuna özel hazırladığımız bilgileri sonuna kadar takip edebilirsiniz. Kişiler üzerinde kefirin faydaları oldukça fazladır. Kefir birçok organ için faydalı olan besin maddesidir.

Kefir Nasıl Mayalanır?

Kefirin kemiklere gelişim sağlaması için mutlaka belirli süre kapalı bir tencere içerisinde saklı tutulması gereklidir. Kefir mayalarken çelik tencere de kullanabiliriz. Kefir mayası için kullanılan organik mayayı aktardan alabiliriz. Kefir elde etmek için köpük çıkana kadar kaynatınız.

İçerisindeki sütün pıhtılaşmasını anladığınız anda mayalanma süreci başlamış demektir. Organik olan maya kefirin daha hızlı mayalanmasında yardımcıdır.  En az bir litre süt ile kefir mayalama işlemi yapılabilir. Koyun, keçi veya inek sütünü içerisindeki mikrop kırılıncaya dek kaynatmalıyız. Alerjik reaksiyonu olan hastalar içinde çok iyi gelen kefir mayası karın içindeki şişliği önleyecektir.

Kefir mayalarken içerisine bir miktar tuz atmak gereklidir. Bir süre dinlenmeye bırakılan kefirin üst kısmında kalan kaymakları alarak kavanozlara saklamalıyız. Kavanoz içerisinde muhafaza edebiliriz. Bağışıklık sistemine enerji veren kefir nedir nasıl yapılır diye merak eden kadınların ilgili malzemeleri bir an önce hazırlayarak işe koyulmaları gerekmektedir. Midesinde refüj, ünser, mide gastriti, mide kanseri gibi hastalıkları bulunan kişilerin düzenli kullanması gerekir.

Sizlere özel yazımız içeriğinde kefir nasıl mayalanır sorusuna da çok kapsamlı bilgiler alabileceksiniz. Kefiri yapmak için koyun veya keçi sütünü bolca kaynatmalıyız. Kaynatılan sütü fermantasyon sürecine uğratmalıyız. Evde kadınların süt mayalaması gibi yapılan kefir bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasına destek sağlar. Kefir mayalanmış süt ile hazırlanmaktadır.

Kefirlerin yoğurt ile birbirine benzemesi olağan durumdur. Ayrıca kefir mayası yüksek kalori içermesinden dolayı günde bir bardak içilmemelidir. Kefir mayasının içerisinde yağ oranı oldukça azdır. Bu derece kolay olan kefir yapımı için mutlaka taze süt olması gereklidir. Sütün asla işlem görmemesi çok önemlidir.  Kefir mayası çocukların kemik gelişimleri için çok etkilidir.

Birçok sağlık sorununa iyi gelir. Ayrıca evde kefir yapımı için kullanılan tencere bakır olması daha etkilidir. Kefirleri saklamak içinde uzun süre kaynayan sütün üst kısımlarında oluşan kaymaklarını düzenli almak ve cam kavanoz kullanmak gereklidir. Hanımların birbirlerine sordukları kefir mayası nasıl saklanır sorusu için sizlere vereceğimiz en etkili cevap kesinlikle plastik malzeme kullanılmamasıdır. Görüldüğü üzere kefir yapımı aşamaları ve süreçleri bu kadar kolay olmaktadır.

Kefirin Faydaları

İnsan sağlığı kefir mayası faydaları saymakla bitmez. Tüketiciler üzerinde 150 kalori oluşturmaktadır. 30 gram kolesterol ve 15gram karbonhidrat oluşturur. Kefir bağırsak içinde oluşan zararlı mikroorganizmaların atılmasında yardımcıdır Yapılan bilimsel çalıştırmalara göre kefirin faydaları aşağıda belirtilmektedir.

 • Sindirime yardımcı olur
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine etki eder
 • Vücut içinde olan fazla ödemin atılmasını sağlar
 • Kolesterolü olan insanlar için idealdir.
 • Kanserli olan hücrelerin gelişimini engeller
 • Vücut içerisinde A vitamini salgılar
 • Göz sağlığı için çok idealdir
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Cilde sürülerek sivilcelerin yok edilmesini sağlar
 • Mide kramplarına çok iyi gelen bir üründür
 • Cilt mantarı tedavisinde iyi gelir
 • Akciğer ve karaciğer enfeksiyonlarına iyi gelir
 • Egzama tedavisinde kullanılır
 • Kemiklerin güçlü olmasını sağlar
 • Cilt bakımı için kullanılır

2 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...