Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir

Yayınlanma Tarihi: 2 Haziran 2016 Ekleyen: Arzu ÖZGÜN


Son dönemlerde özellikle devlet desteğini de alan iş güvenliğinin alanı oldukça genişlemiştir.

Bu durum sektöre yepyeni bir bölüm kazandırırken aynı zamanda da güvenlik önlemi denetlemelerinin de daha sıkı olmasına vesile olmuştur.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası sahibi olanlar, iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.

Bunun için de belirli zaman aralıklarıyla gerçekleştirilen sınavlarda önceden belirlenmiş olan barajın geçilmesi gerekmektedir.

A, B ve C sınıfları olarak üçe ayrılan iş güvenliği uzmanlığı arasında C sınıfı diğerlerine oranla daha az tehlike içermektedir.

Bu belge mimar, teknik eleman ve mühendislere verilmektedir.

Devletin belirlemiş olduğu kurslara katılıp, gerekli eğitimlerin alınması sonrasında yapılan sınavda da başarılı olanlar C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olabilirler.

Az ve orta derecede tehlikeli olan iş dallarını kapsayan iş güvenliği belgesi ise B sınıfı olanıdır.

Bu belge iş güvenliği alanında üç sene çalışmış olan teknik eleman, mimar ve mühendislerle birlikte yüksek lisans eğitimini tamamlayan mimar ve mühendislere verilmektedir.

Yüksek lisans eğitimi almayan fakat iş güvenliği alanında üç yıllık sürelerini tamamlayan adayların bu durumdan ilgili kurumları haberdar etmeleri gerekmektedir.

Yüksek lisansını bitirmiş olanlar ise eğitime katılmanın ardından sınavda da başarılı olarak B sınıfı iş güvenliği belgesine sahip olabilirler.

C sınıfına oranla daha tehlikeli olan iş alanlarını kapsayan B sınıfı belgesi alacak olan adayların deneyimli olmasına dikkat edilmektedir.

Tüm tehlike sınıflarında görev yapabilme yetkisi veren belge ise A sınıfı iş güvenliği belgesidir.

En az dört senelik iş deneyimi olan, mühendislik ya da mimarlık bölümlerinde doktora yapmış olanlar A sınıfı iş güvenliği belgesi alabilirler.

Deneyimi olan teknik elemanlar, mühendisler ya da mimarların çalışmış oldukları kurumlardaki en az dört yıllık görev sürelerini belgelendirmeleri gerekmektedir.

Doktora eğitimini bitirmiş olan mühendis ve mimarların da gerekli eğitimlere katıldıktan sonra sınavı geçmeleri şarttır.

En tehlikeli ve en fazla uygulama gerektiren alanlarda yapılan görevler için A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak gerekmektedir.

Bu sebeple en üst seviyede deneyim ve iş güvenliği bilgisi şartı aranmaktadır.

İş güvenliği sertifikası nasıl alınır, başvuru koşulları nelerdir diye merak edenler ilgili konuda uzmanlarımızın yazdığı makaleyi keyifle okuyabilirler.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...