Kırmızı Çay ve Sağlığa 8 Faydası

Bitkilerin yaşamımızdaki önemi yadsınamaz. Her ne kadar sağlıklı yaşamak adına yediklerimize dikkat etsek de içtiklerimiz de bir o kadar önemli. Özellikle bitki çayları yerinde ve dozunda kullanıldığında hem sağlığımızı olumlu etkiliyor hem de birtakım rahatsızlıklara çare oluyor. Son dönemde adından sıkça bahsedilen kırmızı çay da bunlardan biridir.


Kırmızı çayın sağlığımız açısından çok ciddi yararları söz konusu, birçok rahatsızlığın natural tedavisinde kullanılıyor ve doktorlar da tavsiye ediyor.

Çok güçlü bir aromaya sahip olan bu harika bitki, siyah çaya oranla daha yararlıdır.

Özellikle bilinen 8 yararı şu şekildedir:

  1. Kırmızı çay, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Vücudunuzun direncini arttıracağı için halsizlikle mücadele eden kişiler için çok iyi bir kurtarıcıdır.
  2. Bağırsaklarınızın rahat çalışması için de kırmızı çaya başvurabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıracağı için kilo vermenizi sağlar. Aynı zamanda hazımsızlığa da iyi gelir. Çin kültüründe de kilo vermek için çok sık başvurulan bu çay etkili bir kilo verme aracıdır.
  3. Diş sağlığınız için de bu çaya başvurabilirsiniz. Hem daha beyaz hem daha sağlıklı dişleriniz olsun istiyorsanız mutlaka bu çay ile diş köklerinizi güçlendirebilirsiniz.
  4. Bu mucizevi çay, aynı zamanda kan dolaşımını arttırır ve kötü kolesterolü engeller. Kalp ve damar sağlığınız için de çok etkili olan kırmızı çayı mutlaka tüketmenizi öneririm.
  5. Gözlerinizin yorgunluğunu gidermek için demlenmiş ve dinlenmiş olan kırmızı çayı pamuğa sürerek gözlerinize masaj yapmalısınız.
  6. Kırmızı çayın sperm sayısını arttırdığını da dile getiren bilim adamları, çocuk sahibi olmak isteyenlerin kırmızı çay tüketimine önem vermeleri gerektiğini söylerler.
  7. Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde de etkili olan kırmızı çayı özellikle karaciğer rahatsızlığından muzdarip olanlar kullanırlar.
  8. Solunum yolu rahatsızlıklarında da kullanımı öngörülen kırmızı çay, bronşları temizleyerek tedavi olanağı sağlıyor.Bir yorum bırakın


·