Kulaklık Nasıl Çalışır

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2015 Ekleyen: Serpil Yalçın


Kulaklık Nasıl Çalışır

Kulaklık Nasıl Çalışır:

Aslında kulaklıkların yapıldığı malzemeler dışarıdan gelen ses dalgalarının bir kısmını özellikle de  yüksek frekanslı ses dalgalarını engeller.

Ses dalgalarını soğuran malzemelerin kullanıldığı kulaklıklar, ses şiddetini yaklaşık 25 desibel azaltabilir.

Ancak düşük frekanslı ses dalgalarını engellemek için farklı sistemlerin kullanılması gerekir.

Bu tür kulaklıklarda istenmeyen sesleri engellemek için ikinci bir ses dalgası oluşturulur.

Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıklardan hoparlörlerden, engellenmek istenen ses dalgalarıyla aynı genlikte ve frekansta ses dalgaları yayılır.

Ancak hoparlör tarafından oluşturulan ses dalgalarının yoğunlaştığı alanlar gürültüye neden olan ses dalgalarının seyrekleştiği alanlarla, ses dalgalarının seyrekleştiği alanlar ise yoğunlaştığı alanlarla örtüşür.

Böylece ses dalgaları birbirlerinin etkisini yok eder.

Sonuçta dışarıdan gelen gürültü engellenmiş olur.

Ses farklı ortamlarda örneğin havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır ve dalgaların yoğunluğu belirli alanlarda yoğunlaşıp seyrekleşebilir.

Gürültüleri engelleyen kulaklıklar; dışarıdan gelen seslerin rahatsız edici olduğu durumlarda örneğin kalabalık çalışma alanlarında ya da motorların sebep olduğu sesler nedeniyle uçak seyahatleri sırasında gürültüden rahatsız olan insanlar için hayli kullanışlıdır.

Özel kullanımlar için geliştirilmiş birçok kulaklık çeşidi vardır.

Kulaklıkları boyutlarına göre, sürücü tiplerine göre, kapsül tiplerine ve kulağa takılışlarına göre olmak üzere 4 ana grupta inceleyebiliriz.

Kulaklık Nasıl Çalışır

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...